Detencja to czas, który łamie ludzi. Strzeżone ośrodki dla cudzoziemców (SOC) to miejsca funkcjonujące jak więzienia, choć przebywające tam osoby nie popełniły żadnego przestępstwa.
– W większości wypadków detencja działała w sposób paraliżujący, obezwładniający, nasilała różne reakcje psychosomatyczne, lękowe, depresyjne, uaktywniała przeszłe traumy. Pozbawiała stabilizacji, bezpieczeństwa, ciągłości, przewidywalności. Wszystko to, co predysponuje do reakcji traumatycznej – pisze Agnieszka Klimaszewska, psycholożka i psychoterapeutka pracująca z osobami migranckimi, jedna z autorek raportu.
📒 „Wszyscy wokół cierpią” to raport na temat pomocy psychologicznej Fundacji Polskie Forum Migracyjne dla osób przebywających w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Oprócz kwestii wsparcia psychologicznego publikacja dotyka także warunków panujących w ośrodkach zamkniętych, kwestii prawnych i łamania praw osób tam przetrzymywanych. O tym ostatnim aspekcie w raporcie piszą prawniczki z naszego stowarzyszenia Magdalena Fuchs, Aleksandra Pulchny i Kornelia Trubiłowicz.
Publikacja podzielona jest na 4 części:
🟣 Czym są strzeżone ośrodki dla cudzoziemców i jak działa system?
🟣 Praktyka i obserwacje psycholożek i psychologów Fundacji Polskie Forum Migracyjne
🟣 Detencja a zdrowie psychiczne dzieci
🟣 Praktyki alternatywne dla detencji
Serdecznie Was zachęcamy do przeczytania całości. Oprócz wkładu merytorycznego, swoimi wnioskami w raporcie dzielą się zarówno pracownicy(-czki) organizacji wpierających jak i osoby, które mają doświadczenie pobytu w ośrodku zamkniętym.
– Niektórzy trafiają do SOC-u po trudnych wydarzeniach: byli gwałceni, bici, zamykani w więzieniach. Po czym od razu, znowu, trafiają za kraty – do SOC-u. Możesz mówić im tysiąc razy, że to ośrodek zamknięty – dla nich to jest więzienie. Wszyscy tak mówią: „więzienie”. Dla mnie też było. Ktoś mi powiedział, że przecież nie, bo nie byłem przestępcą. Żałowałem, bo w SOC-u jest gorzej. W więzieniu masz w celi choćby telewizor, a w SOC-u ani telefonu, ani internetu. Nie masz kontaktu z rodziną, bliskimi. I nie wiesz, kiedy to się skończy – pisze Darin Loka, tłumacz humanitarny, założyciel Stowarzyszenie Mova – język bez barier, uchodźca z południowego Kurdystanu.
Raport w wersji PDF znajdziecie tutaj:
➡️ https://forummigracyjne.org/publik…/wszyscy-wokol-cierpia/
Publikacja została objęta patronatem honorowym Rzecznik Praw Dziecka Moniki Horna-Cieślak.
Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej