🖋 „Kiedy jesteś zmuszony do ucieczki od życia, które kochałeś, można to porównać do utraty kontroli po doświadczeniu gwałtu. Nie czujesz się właścicielem swojej wolności, swojego życia, nie możesz odzyskać poczucia bezpieczeństwa. Tak właśnie się czułam. Czułam to dwa razy – w 2014 i 2022 roku – Rosjanie przejęli wtedy kontrolę nad moim życiem. Ale nie pozwolę mojej mamie poczuć tego bólu. Pokazuję jej mój dom – parki, które tak bardzo kocham… chętnie dzielę się każdą głupią historią o Warszawie, o Polsce… Ona zmaga się z językiem tak samo jak ja. Ale nie naciskam, chcę, żeby zakochała się w Polsce tak jak ja, chcę, żeby była chętna do nauki nie dlatego, że musi, ale żeby czuła, że naprawdę tego chce…”, pisze Gordana Krutii w swoim wspomnieniu „Dom jest tam, gdzie psy słodko śpią” opublikowanym w „Pamiętnikach Uchodźczych”.
Odzyskiwanie sprawczości i bezpieczeństwa to podstawa stawania na własne nogi po doświadczeniu wojny i ucieczki. Dlatego potrzeba nam dobrego, sprawiedliwego prawa, które widzi potrzeby człowieka i chce na nie odpowiadać, takiego które nie każe wracać do kraju ogarniętego wojną i nie odbiera godności.
⚖ Dlatego poza bezpośrednim wsparciem osób uciekających przed wojną, przyglądamy się również tworzeniu nowego prawa i jego zmianom. Gdy to konieczne, interweniujemy w Sejmie, Senacie oraz innych organach państwa, i obiecujemy, że będziemy to robić nadal! Dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy i wszystkich innych, mieszkających w Polsce!
#standwithukraine 🇺🇦 #standwithallrefugees
***
Przekaż 1,5% podatku na wolność i bezpieczeństwo – dla wszystkich! 🙌🏽
KRS: 0000240024
Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej