Kryzys humanitarny na pograniczu polsko-białoruskim trwa. Polskie służby wciąż niezgodnie z prawem wywożą ludzi z Polski do Białorusi, narażając przy tym ich życie i zdrowie. Wśród tych osób są zarówno kobiety, mężczyźni, dzieci, osoby starsze oraz wymagające natychmiastowej opieki medycznej.
‼️ Do końca lipca 2023 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) zakomunikował 11 spraw dotyczących naruszeń praw osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa na granicy polsko-białoruskiej. Sprawy te obejmują 23 skargi złożone łącznie przez 84 obywateli i obywatelki państw trzecich. Wśród skarżących przeważają obywatele(-lki) Afganistanu (37 osób), Iraku (26) i Syrii (16). Skargi obejmują również 16 małoletnich cudzoziemców(-mek), głównie z Iraku, których prawa zostały złamane przez polskie służby.
To i tak tylko kropla w morzu – większość osób z obawy przed ewentualnymi konsekwencjami i problemami z legalizacją pobytu w Europie nie decyduje się na wniesienie skargi. W sprawach dotyczących łamania praw człowieka na pograniczu polsko-białoruskim, jako stowarzyszenie, reprezentujemy przed ETPC 37 cudzoziemców i cudzoziemek.
⚖ Skarżący(-ce) podnoszą, że na granicy polsko-białoruskiej zostały naruszone ich prawa określone w Europejskie Konwencji Praw Człowieka, m.in. zakaz tortur, nieludzkiego lub poniżającego traktowania czy prawo do skutecznego środka odwoławczego. W niektórych skargach podniesiono również zarzuty oparte na art. 2 EKPC, czyli naruszenie prawa do życia.
Biorąc pod uwagę, iż kryzys na granicy polsko-białoruskiej nie ustaje, a praktyka pushbacków stosowana jest nie tylko na polskiej granicy, zdecydowane stanowisko ETPC w tym zakresie jest nie tylko pożądane, ale konieczne. Zakomunikowane Polsce sprawy stanowią doskonałą okazję, by Trybunał jasno potwierdził, iż prawa człowieka muszą być w pełni chronione także na europejskich granicach.
Więcej informacji o sprawach toczących się przed ETPC znajdziesz na naszej stronie – na blogu Laboratorium Migracji:
➡️ https://bit.ly/3PkATrL