‼️ Matka z małym dzieckiem przez ponad 16 miesięcy była przetrzymywana w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego w sprawie zadośćuczynienia za niesłuszne umieszczenie w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców wniesioną przez A.
⚖ Z perspektywy prawnej to jeden z najważniejszych wyroków, które zapadły w sprawach detencyjnych w ciągu ostatnich lat. Precyzuje on kwestie detencji, które dla organizacji prawnoczłowieczych były oczywiste, ale sądy często stosowały je inaczej. Zwraca też uwagę na dobro dziecka często pomijane w procedurach uchodźczych i detencyjnych.
Najwyższe dobro dziecka
W uzasadnieniu wyroku sąd przypomniał, że stopień ochrony konstytucyjnych praw dziecka „nie może być zróżnicowany ze względu na obywatelstwo”, a „dobra dziecka nie można sprowadzić wyłącznie do kwestii zdrowotnych”. Zwrócił przy tym uwagę, że sąd odwoławczy, który badał sprawę powinien był rzetelnie odnieść się do standardów detencji dziecka wynikających z orzecznictwa ETPCz, „w szczególności dotyczących okresu detencji osób małoletnich (…), znaczenia przewlekłości postępowań administracyjnych prowadzonych przez władze krajowe (…) oraz nadrzędności interesu dziecka”.
Detencja jako ostateczność
Sąd Najwyższy przypomniał, że, aby detencja była zgodna z prawem musi zostać wykazane, że w danej sprawie była konieczna. Zauważył także, że stosowanie określenia „prawdopodobieństwo ucieczki” wobec osób uchodźczych budzi zasadnicze wątpliwości w perspektywie konstytucyjnego statusu cudzoziemca(-mki) ubiegającego się o ochronę międzynarodową.
Detencja na jak najkrótszy czas
Sąd Najwyższy podkreślił, że „jeśli detencja w strzeżonym ośrodku uzasadniona była koniecznością przeprowadzenia określonych czynności z udziałem cudzoziemca, lecz czynności tych nie przeprowadzono lub też faktyczny okres stosowania detencji nie był konieczny dla ich przeprowadzenia, zachodzą podstawy do uznania, że stosowanie tego środka było niesłuszne w części albo w całości”.
A. oraz jej córka reprezentowane były przed sądami powszechnymi i Sądem Najwyższym przez adw. Małgorzatę Jaźwińską współpracującą z naszym stowarzyszeniem.
Więcej informacji o sprawie A. oraz pełną treść wyroku znajdziecie na naszej stronie www:
➡️ https://bit.ly/3PovG0I