23.3 C
Warszawa
19 września, 2024, 18:17
MigranciwPolsce.pl
Podpisaliśmy się pod apelem Fundacja Ocalenie do Prezydenta RP o zawetowanie ustawy dot. użycia broni przez po...

Podpisaliśmy się pod apelem Fundacja Ocalenie do Prezydenta RP o zawetowanie ustawy dot. użycia broni przez po…


Podpisaliśmy się pod apelem Fundacja Ocalenie do Prezydenta RP o zawetowanie ustawy dot. użycia broni przez polskie służby. Tak po ludzku ale też z prawnego punktu widzenia – nie możemy zrozumieć jak to możliwe, że w Polsce wprowadzana jest ustawa zezwalająca na niemal bezkarne strzelanie do ludzi przez Policję, SG i wojsko.

❗️ Obowiązujące już przepisy pozwalają żołnierzom i strażnikom granicznym na użycie broni w uzasadnionych sytuacjach, w tym w obronie życia, zdrowia i nienaruszalności granicy państwowej.
Nowe regulacje nie wypełniają żadnej istotnej luki prawnej. Ustawa, która czeka na podpis prezydenta umożliwia użycie broni bez ponoszenia za to odpowiedzialności.

„Przepisy wyłączające odpowiedzialność karną funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej oraz żołnierzy, którzy z naruszeniem zasad użycia środków przymusu bezpośredniego lub broni palnej używają ich w związku z wykonywaniem czynności lub zadań służbowych, narażają na niebezpieczeństwo i utratę życia lub zdrowia nie tylko osoby próbujące przekroczyć granicę Polski, ale również funkcjonariuszy pełniących służbę na pograniczu, osoby niosące pomoc humanitarną, lokalną społeczność oraz wszystkie osoby znajdujące się na terytorium Polski.”

⚖ Ustawa o użyciu broni w uchwalonej przez Parlament formie jest niezgodna z polską Konstytucją RP i Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Bezpieczeństwo NIE ma nic wspólnego ze strzelaniem do ludzi bez konsekwencji. Usprawiedliwianie nim wprowadzenia tej ustawy jest jego całkowitym zaprzeczeniem. Bezpieczeństwo jest wtedy, gdy wiemy, że za bezpodstawne użycie broni ponosi się odpowiednie konsekwencje.

📝Link do podpisanego przez nas apelu znajdziecie w komentarzu pod postem.




Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Polecane wiadomości

Skip to content