15.6 C
Warszawa
27 maja, 2024, 04:27
MigranciwPolsce.pl
Portal prawny dla uciekających z Ukrainy

Portal prawny dla osób uciekających z Ukrainy

Osoby poszukujące schronienia w Polsce pomału zaczynają poruszać się w nowej rzeczywistości, często jednak odnalezienie się w goszczą przepisów jest bardzo trudne. Dlatego ważne, by korzystać ze sprawdzonych źródeł informacji, najlepiej tych opracowanych przez prawniczki i prawników specjalizujących się w prawie migracyjnym. Wykorzystując swoje 17-letnie doświadczenie w tym zakresie, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej uruchomiło Portal prawny dla osób uciekających z Ukrainy: ukraina.interwencjaprawna.pl. Poszukujący w Polsce schronienia znajdą tu bazę ponad 400 opracowań i odpowiedzi na najczęściej zadawane przez uchodźców i uchodźczynie pytania, które są stale uzupełniane o nowe zagadnienia. 

Baza wiedzy

Portal ukraina.interwencjaprawna.pl jest dostępny w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim. Znajdują się tu opracowania najnowszych przepisów dotyczących osób uciekających z Ukrainy oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane przez uchodźców i uchodźczynie pytania. Informacje znajdujące się w bazie wiedzy podzielone są na 7 sekcji: przekraczanie granicy, legalizacja pobytu, sprawy socjalne, edukacja, dzieci bez opieki (dzieci w pieczy zastępczej oraz te, które przybyły do Polski bez opiekunów prawnych), ochrona międzynarodowa oraz inne – które nie mieszczą się w żadnej z wymienionych kategorii.

Uchodźcy i uchodźczynie znajdą tu odpowiedzi na pytania – jak i gdzie złożyć wniosek o PESEL, czy zgłosić się po świadczenie specjalne, ale też, co zrobić, gdy nasza sytuacja jest bardziej skomplikowana – nie mamy wszystkich niezbędnych dokumentów, czy ze względu na sytuację rodziną lub inne okoliczności znaleźliśmy się w skomplikowanej sytuacji prawnej.

Oprócz Ukrainek i Ukraińców przed rosyjską inwazją uciekają też obywatelki i obywatele innych państw, którzy mieszkali bądź uczyli się w Ukrainie. Ich sytuacja w Polsce jest dużo bardziej złożona, dlatego na portalu znajduje się specjalna sekcja z opracowaniami prawnymi dla osób pochodzących z tzw. krajów trzecich.

Porady prawne

Mając na uwadze stale zmieniające się przepisy oraz indywidualne przypadki – organizacje, grupy nieformalne oraz punkty recepcyjne i informacyjne znajdą na portalu możliwość zadawania pytań. Na pytania podczas dyżurów prawnych odpowiadają ekspertki i eksperci z wieloletnim doświadczeniem z zakresu prawa migracyjnego, azylowego i rodzinnego. Pytania przyjmowane są przez specjalny formularz, który trafia bezpośrednio do prawników i prawniczek, zajmujących się opracowywaniem odpowiedzi.

Mimo ciepłego przyjęcia uchodźców i uchodźczyń przez Polaków, zdarzają się też sytuacje dyskryminacji na tle narodowościowym. Poprzez formularz dostępny na portalu można zgłaszać przypadki nierównego traktowania bądź przemocy motywowanej nienawiścią ze względu na przynależność narodową, w celu otrzymania wsparcia prawnego.

Szkolenia dla pomagających

W pomoc osobom uciekającym z Ukrainy włączają się również grupy i organizacje, które do tej pory nie pracowały z uchodźcami i uchodźczyniami. Dlatego oprócz bazy wiedzy i szybkich porad prawnych na portalu można zgłosić się na bezpłatne szkolenia prawne dla pomagających. Obejmują one podstawy prawa migracyjnego i azylowego (w szczególności legalizacji pobytu, udzielania ochrony międzynarodowej, praw dzieci – migrantów, wykonywania legalnej pracy w Polsce) oraz dyskryminacji. Zgłoszenia na szkolenie przyjmowane są 24 godziny na dobę poprzez specjalny

 formularz. Do tej pory prawniczki Stowarzyszenia Interwencji Prawnej przeszkoliły ponad 300 osób, które mogą dalej przekazywać swoją wiedzę innym, by pomoc niesiona osobom uciekającym z Ukrainy była bardziej efektywna i odpowiadała na konkretne potrzeby.

1% na Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Pomóż nam wspierać uchodźców i uchodźczynie Polsce! Przekaż 1% na walkę o równe prawa, KRS: 0000240024.

***

Informacje o Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego, od 17 lat działamy na rzecz przestrzegania praw człowieka i przeciwdziałania nierównemu traktowaniu. Wspieramy przede wszystkim uchodźców i uchodźczynie oraz migrantów i migrantki w Polsce.

Udzielamy bezpłatnej pomocy prawnej osobom z doświadczeniem migracyjnym. Kiedy zagrożone są ich prawa, reprezentujemy ich przed sądami i organami krajowymi oraz przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, a także aktywnie uczestniczymy w tworzeniu prawa migracyjnego poprzez interwencje i opiniowanie regulacji prawnych.

Więcej informacji o naszej działalności znajduje się na naszej stronie internetowej oraz profilach na Facebooku (@Stowarzyszenie Interwencji Prawnej), Instagramie (@interwencja_prawna) oraz Twitterze (SIP_interwencja).

Chcesz z nami wspierać uchodźców i uchodźczynie Polsce? Przekaż 1% na walkę o równe prawa! KRS: 0000240024.

[mkd_separator type=”full-width”]

Wspieraj Stowarzyszenie Interwencji Prawnej przez https://interwencjaprawna.pl

źródło: https://interwencjaprawna.pl

Polecane wiadomości

Skip to content