18.4 C
Warszawa
23 czerwca, 2024, 03:23
MigranciwPolsce.pl

POZNAJ GRANICĘ POLSKIEJ GOŚCINNOŚCI Jak wygląda rzeczywistość strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców? Zobacz n…


POZNAJ GRANICĘ POLSKIEJ GOŚCINNOŚCI
Jak wygląda rzeczywistość strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców?
Zobacz na ⬇️
interwencjaprawna.pl/granice-goscinnosci/

📢 W Polsce działa 6 strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców (SOC). Codziennie przez 6 dni będziemy dzielić się z Wami wyzwaniami, z jakimi na co dzień mierzą się osoby zamknięte w SOC-ach.

#6. 2m² na osobę.

“Było nas około czterdziestu mężczyzn zamkniętych na niedużej powierzchni. Kiedy ani na chwilę nie możesz się schować, pobyć samemu, bo cały czas ktoś cię mija, potrąca, rozmawia tuż obok, zaczynasz odczuwać stres terytorialny…”
– Nyan

Zgodnie z polskim prawem, znowelizowanym w 2021 roku, minimalna przestrzeń przypadająca na jedną osobę zamkniętą w ośrodku strzeżonym to 2m² na osobę. To mniej niż standard obowiązujący w polskich więzieniach.

‼️ W SOC-ach w Polsce przebywają aktualnie 593 osoby*. Mimo prawnego zakazu, trafiają tam również osoby z niepełnosprawnościami, straumatyzowane, z doświadczeniem przemocy i tortur oraz dzieci bez rodziców.

❌ To miejsca przypominające więzienia, choć przebywające w nich osoby NIE są skazane za popełnienie przestępstwa. W SOC-ach zamykane są osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa szukające w Polsce ochrony bądź oczekujące na wydanie lub wykonanie wobec nich decyzji administracyjnych.

Pomóżcie nam sprawić, by te historie wybrzmiały 🙌.

*Stan na luty 2023.
grafika: twin.collective
Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Polecane wiadomości

Skip to content