21.2 C
Warszawa
8 września, 2024, 03:19
MigranciwPolsce.pl

POZNAJ GRANICĘ POLSKIEJ GOŚCINNOŚCI Jak wygląda rzeczywistość strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców? Zobacz na…


POZNAJ GRANICĘ POLSKIEJ GOŚCINNOŚCI
Jak wygląda rzeczywistość strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców?
Zobacz na ⬇️
https://interwencjaprawna.pl/granice-goscinnosci/

W Polsce działa 6 strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców (SOC), w których przebywają aktualnie 593 osoby*. Codziennie, przez 6 dni, będziemy dzielić się z Wami wyzwaniami, z jakimi na co dzień mierzą się osoby zamknięte w SOC-ach.

Pomóżcie nam sprawić, by te historie wybrzmiały 🙌.

DZIECI W STRZEŻONYCH OŚRODKACH DLA CUDZOZIEMCÓW

W strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce zamykane są także rodziny z dziećmi i dzieci, które przekroczyły granicę bez prawnych opiekunów.

‼️ Miejsca funkcjonujące jak więzienie – to nie miejsca dla dzieci.

Przebywanie w SOC-u w dłuższej perspektywie może powodować trudne do odwrócenia skutki dla rozwoju psychofizycznego dziecka. Skutki detencji mogą pojawić się jeszcze w trakcie pozbawienia wolności, bezpośrednio po opuszczeniu ośrodka strzeżonego, a także wiele lat po tym doświadczeniu.

Jak wygląda rzeczywistość w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców?

#2. Pozorny dostęp do edukacji (dla dzieci) i opieki zdrowotnej.

„Tam była taka szkoła – dzieci w różnym wieku, którymi zajmował się jeden nauczyciel. Dzieci od 5-6 lat do 15. Co oni się tam mogą nauczyć? Jestem z zawodu nauczycielką, przychodziłam do tego nauczyciela i pytałam, bo chciałam zobaczyć, jaki temat mają. Zobaczyć, jaki jest plan na dzisiaj. On mi nie mógł konkretnie nic odpowiedzieć. Wtedy zrozumiałam, że to tylko taka nazwa – nauczyciel i tylko taka nazwa – szkoła.”

Zajęcia lekcyjne dla dzieci nie mają jasno zdefiniowanego planu i nie są dostosowane do wieku uczniów i uczennic – nie można ich więc porównywać do szkoły. Jednocześnie rodzice nie mogą sami umówić się do lekarza, czy wybrać szkoły – są całkowicie zdani na decyzje Straży Granicznej.

„Byli tacy [pracownicy(-niczki) ośrodków] nacjonaliści, ale też tacy, co mówili »My tu nawet tygodnia byśmy nie wytrzymali, widzimy, że wam trudno.« Pytali co dla dzieci. Niektórzy ze Straży Granicznej robili tak, że chowali jakieś warzywa czy coś za kaftan, przynosili nam do pokoju i szybko wysuwali – bo tam wszędzie są kamery. Byli też tacy, którzy przynosili słodycze dzieciakom, w ukryciu.”
– Malika

⚖️ Zgodnie z prawem osoby zamknięte w ośrodkach strzeżonych powinny mieć dostęp do odpowiedniej opieki medycznej, w tym do opieki psychiatrycznej i psychologicznej, a osoby chore w ogóle nie powinny tam przebywać. W praktyce, bardzo często problemy zdrowotne cudzoziemców(-mek) są ignorowane, nagminnie są im podawane leki przeciwbólowe lub uspokajające zamiast podjęcia odpowiedniego leczenia. Zdążają się sytuacje, gdy dzieci mimo pogarszającego się stanu psychicznego, potwierdzonego opinią lekarzy(-rek), nie są zwalniane z SOC-ów – co stanowi naruszenie prawa zarówno krajowego jak i międzynarodowego.

Od 17 lat walczymy o prawa małych migrantów i migrantek – detencja dzieci, niehumanitarne deportacje, pobyty humanitarne, rejestracja dzieci bez opieki z Ukrainy. Dziś, życzymy wszystkim dzieciom, by były bezpieczne, niezależnie od kraju pochodzenia i granic, które przyszło im przekroczyć 🌎.

*Stan na luty 2023.
grafika: twin.collective




Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Polecane wiadomości

Skip to content