2.3 C
Warszawa
22 listopada, 2024, 14:37
MigranciwPolsce.pl
Premier Donald Tusk podczas sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej zapowiedział zawieszenie prawa do azyl...

Premier Donald Tusk podczas sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej zapowiedział zawieszenie prawa do azyl…


Premier Donald Tusk podczas sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej zapowiedział zawieszenie prawa do azylu.

🆘 Tym samym, premier demokratycznego państwa, zapowiedział łamanie jego demokratycznych i prawnoczłowieczych podstaw – Konstytucji RP oraz unijnych i międzynarodowych traktatów.

Prawo do azylu – to jedno z podstawowych praw człowieka – które w obliczu konfliktów i katastrof klimatycznych powinniśmy szczególnie chronić. To prawo, dzięki któremu pomagamy innym i prawo, które pozwala nam wszystkim czuć się bezpieczniej.

⚖ Obecnie obowiązujące prawo do azylu nie powstało w próżni – wynikało z tragicznych doświadczeń II wojny światowej, i liczby osób, które straciły w niej życie – również szukając schronienia. Azyl to jedno z praw zawarte w Konwencji Genewskiej z 1951 r., które jest międzynarodowym obowiązkiem państw-stron. To też jedno z praw podstawowych zagwarantowane na mocy art. 18 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.

❓Podczas konwencji mogliśmy usłyszeć „jesteśmy tak jak cała UE pod presją migracji wynikającej z wojen, głodu, przeludnienia wokół Europy”. Przypominamy Panu Premierowi – nie jesteśmy pod presją – stoimy przed wyborem (na razie moralnym, bo państwo powinno działać w ramach obowiązującego prawa) – czy solidarnie będziemy wspierać ofiary wojen, prześladowań i skutków kryzysu klimatycznego – czy jak to ujął Pan Premier zawiesimy prawo do azylu i staniemy w opozycji do praw zawartych w Konstytucji RP, międzynarodowych traktatów i podstawowych praw człowieka.

To prawo, jak każde, dotyczy konkretych ludzi – M. z Iraku uciakacjącego przed przemocą i karą więzienia za względu na swoją orientację seksulaną, rodziny z Afganistanu uciekającej przed zemstą Talibów za współpracę z zachodniami państwami, L. uciekającej z Etiopii przed wojną i towarzyszą jej okrutną przemocą seksualną i wielu innych osób, które na co dzień spotykamy w naszej pracy.




Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Polecane wiadomości