2.2 C
Warszawa
18 kwietnia, 2024, 03:00
MigranciwPolsce.pl
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej się pogorszyła, choć rząd twierdzi inaczej – wysłaliśmy do Europejski...

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej się pogorszyła, choć rząd twierdzi inaczej – wysłaliśmy do Europejski…


‼️ Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej się pogorszyła, choć rząd twierdzi inaczej – wysłaliśmy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) interwencję w sprawie niewykonania przez Polskę wyroku trybunału.

Polska niezgodnie z prawem pushbackuje osoby szukające schronienia w Europie już od ponad 8 lat – zaczęło się na przejściu granicznym Brześć-Terespol.

⚖ W 2020 r. ETPC wydał wyrok w sprawie “M.K. i inni przeciwko Polsce”. Sprawa dotyczyła migrantów(-tek), którzy w 2016 i 2017 r. wielokrotnie próbowali złożyć wnioski o udzielenie im ochrony międzynarodowej na przejściu granicznym w Terespolu. Zostały one jednak zignorowane przez Straż Graniczną. ETPC stwierdził, że Polska naruszyła liczne przepisy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, m.in. zakaz nieludzkiego lub poniżającego traktowania oraz zbiorowego wydalania cudzoziemców(-mek). W latach 2021-2022, podobne wyroki – jasno potępiające działania Polski – zostały wydane w czterech kolejnych sprawach.

🆘 Mimo wciąż zgłaszanych sytuacji, w których wnioski na przejściu granicznym w Terespolu nie są przyjmowane, trwającego kryzys humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej i niezgodnych z prawem wywózek, do których przyznaje się samo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – polski rząd twierdzi, że wyrok trybunału wykonał.

W związku z zbliżającym się kolejnym posiedzeniem Komitetu w tej sprawie postanowiliśmy przedstawić ETPCz kolejną opinię zawierającą aktualne informacje o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i stanowiącą odpowiedź na zapewnienia rządu, że wyrok w sprawie M.K. i inni przeciwko w Polsce został w pełni wykonany. Nie zgadzamy się ze stanowiskiem rządu i nieustająco żądamy przywrócenia poszanowania praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej 💪🏾.

Link do interwencji, którą wysłaliśmy do ETPC znajdziecie w komentarzu, pod postem.

***
Chcesz wspierać z nami osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Polsce? Przekaż 1,5% podatku na wolność i bezpieczeństwo – dla wszystkich! 🙌🏽
W swoim rozliczeniu PIT wpisz nasz KRS: 0000240024Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Polecane wiadomości

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale w każdej chwili możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej