4.4 C
Warszawa
22 grudnia, 2024, 15:56
MigranciwPolsce.pl
Umowa o pracę, umowa najmu mieszkania, wniosek o 800+, uiszczenie opłat w niektórych szkołach i przedszkolach ...

Umowa o pracę, umowa najmu mieszkania, wniosek o 800+, uiszczenie opłat w niektórych szkołach i przedszkolach …


Umowa o pracę, umowa najmu mieszkania, wniosek o 800+, uiszczenie opłat w niektórych szkołach i przedszkolach – niemal wszędzie potrzebne jest już posiadanie konta w banku.
Żyjemy w czasach, w których banki atakują nas ofertami kolejnych kont bankowych i kart, również tych dla dzieci, a jednocześnie, te same banki, odmawiają prawa do założenia konta niektórym migrantom(-tkom) i uchodźcom(-czyniom) posiadającym polski dokument tożsamości.

❓Dochodzi do kuriozalnych sytuacji, w których bank wymaga od migranta(-tki), dodatkowo, dokumentu potwierdzającego dochód (umowy o pracę lub zlecenie), w sytuacji gdy osoba taka nie może pracować w Polsce, a zatem nie może złożyć wymaganego dokumentu. Z drugiej strony, gdy chce podjąć pracę musi już takie konto mieć – i koło się zamyka.

Problem ten dotyka większości osób z doświadczeniem uchodźstwa przyjeżdżających do Polski (wyjątki stanowią osoby z Ukrainy, dla których powstały specjalne oferty), i staje się ogromnym wyzwaniem. Dlatego Rada Uchodźców postanowiła się tym zajęć i podejść do tego systemowo.

‼️ Wymagania banków wobec migrantów(-tek) zależą od banku i różnią się od siebie, ale b. często niezbędne jest posiadania karty pobytu + paszportu. Okazanie ważnego paszportu dla wielu osób uchodźczych jest niemożliwe do spełnienia. Po upływie daty ważności paszportu, osoby, które uciekły ze swojego kraju ze względu na prześladowania polityczne nie mogą zgłosić się do konsulatu z wnioskiem o nowy dokument. Z kolei osoby w trakcie procedury uchodźczej mają zdeponowane paszporty przez Urząd ds. Cudzoziemców, który w zamian wydaje polski dokument tożsamości (tzw. TZTC). Z prawnego punktu widzenia TZTC jest dokumentem potwierdzającym tożsamość osoby i uprawniającym do przebywania w Polsce, powinien zatem, analogicznie do dowodu tożsamości obywateli(-lek) polskich, być wystarczającym dokumentem do założenia podstawowego konta w banku.

Do tego dochodzi indywidualna ocena pracownika, ujęta w wytycznych części banków – co budzi b. duże wątpliwości. Indywidualna ocena, decydująca o możliwości założenia konta, może prowadzić do wielu nadużyć i dyskryminacji.

✉️ Rada Uchodźca zapytała banki: mBank, Pekao S.A., PKO Bank Polski, Millennium, Santander, o wymogi, które muszą spełnić osoby migranckie, które chcą założyć konto w banku. PKO Bank Polski nie udzielił Radzie żadnej odpowiedzi. Na podstawie pism wymienionych z pozostałymi bankami Rada planuje skierować pismo dotyczące dostępu do banków do Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Potrzeba nam systemowych, niedyskryminujących rozwiązań, gwarantujących pełnoprawne uczestniczenie osób uchodźczych w społeczeństwie – we wszystkich bankach świadczących usługi na polskim rynku.

🗣️ W komentarzu pod postem dzielimy się z Wami pierwszymi odpowiedziami, które Rada uzyskała od banków i które wskazują, jakie wymogi musi spełnić osoba z doświadczeniem uchodźstwa i migracji, aby otworzyć konto. Jeśli spełniasz te wymogi, a pracownik(-niczka) banku odmawia Ci założenia konta przedstaw odpowiedź z banku i zgłoś się od nas po wsparcie: porada@interwencjaprawna.pl

***
Rada Uchodźców to projekt realizowany z dotacji programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy – finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.




Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Polecane wiadomości