20.6 C
Warszawa
19 września, 2024, 19:00
MigranciwPolsce.pl

W codziennej pracy prawników i prawniczek, które wspierają osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa bardz…


⚖️ W codziennej pracy prawników i prawniczek, które wspierają osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa bardzo ważna jest szeroka perspektywa i znajomość praktyki prawnej w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Mimo, że jako kraje wspólnoty, teoretycznie, obowiązuje nas ten sam zbiór praw i obowiązków – w praktyce – stosunek do migrantów i migrantek oraz rozwiązania mające na celu ochronę praw człowieka wyglądają zupełnie inaczej.

Poznanie praktyk obowiązujących w innych krajach, pozwala dostrzec, jak dużo mamy jeszcze jako Polska do zrobienia. W ostatnich miesiącach, w ramach projektu „Kompleks” nasze prawniczki były na spotkaniach w Czechach, Austrii, Norwegii i Holandii.

Ostatnia wizyta w Holandii była dla nas szczególna, bo mogliśmy poznać dobre praktyki, jednego z krajów przyjmujących najwięcej osób z doświadczeniem uchodźstwa w UE, w kontekście opieki nad małoletnimi migrantami(-tkami) bez opieki. Jest to temat na tyle dla nas istotny, że od lat walczymy o to, by prawa małych migrantów(-tek) były w Polsce przestrzegane. – Holandia jest ze dwie dekady przed nami w podejściu do recepcji uchodźców i uchodźczyń zwłaszcza w kwestii opieki nad małoletnimi bez opieki czy podejścia do zdrowia psychicznego. Mają m.in. szpital psychiatryczny dostosowany do specjalnych potrzeb osób z doświadczeniem uchodźstwa. Bardzo inspirująca jest też relacja między organizacjami społecznymi, a władzami lokalnymi, których zadania w zakresie m.in. recepcji, małoletnich bez opieki czy procesu integracji wykonują organizacje specjalizujące się w tych kwestiach, w ramach budżetu, który otrzymują od władz na poziomie lokalnym. Przy tym są na tyle niezależne, że bez lęku o utratę tych dofinansowań mogą m.in. pociągnąć władze lokalne do odpowiedzialności, jeśli te dopuszczają się łamania prawa i vice versa – wspomina Agnieszka Matejczuk, prawniczka z naszego stowarzyszenia.

💬 Oprócz perspektywy krajów, które odwiedzamy ogromną wartości są też rozmowy z przedstawicielami(-lkami) pozostałych organizacji i instytucji, które podobnie jak my przyjeżdżają na spotkania z innych krajów. W codziennej pracy, mimo tego, że często mamy ze sobą kontakt, brak jest czasu na poznanie szerszej perspektywy każdego z państw.

***
Spotkania odbywają się w ramach projektu „Kompleksowe wsparcie osób o specjalnych potrzebach w polskim systemie zarządzania migracją (KOMPLEKS)”, który finansowany jest z programu „Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.




Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Polecane wiadomości

Skip to content