‼️ Wbrew prawu, mimo interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich polska Straż Graniczna deportowała M.* do Iraku, gdzie jego życie jest zagrożone.
M. uciekł z Iraku, gdzie był prześladowany. Bał się, że w końcu spotka go to, co inne osoby w podobnej sytuacji, w jego kraju. Szukając schronienia przeszedł przez granicę polsko-białoruską. Polskie organy podważyły wiarygodność jego historii. Wniosek o ochronę międzynarodową M. został rozpatrzony negatywnie.
❌ Procedura deportacyjna, która toczyła się równolegle nie uwzględniała jednak istotnych przyczyn, z powodu których M. nie mógł bezpiecznie wrócić do swojego kraju. W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelskich po zbadaniu sprawy zwrócił się do właściwego Komendanta Placówki Straży Granicznej o wszczęcie postępowania w sprawie udzielenia M. zgody na pobyt ze względów humanitarnych. Jeśli wniosek taki zostanie skutecznie doręczony (jak się stało również w tym przypadku), postępowanie jest wszczynane z urzędu i Straż Graniczna nie ma prawa deportować cudzoziemca – mimo wszystko M. został deportowany.
Zgodę na pobyt humanitarny wydaje się m.in. wtedy gdy prawo do życia cudzoziemca w kraju pochodzenia jest zagrożone lub gdy istnieje uzasadnione ryzyko, że zostanie tam poddany torturom lub nieludzkiemu traktowaniu.
❗️Nie zgadzamy się na bezprawne deportacje – to procedura od której zależy ludzkie życie. Jako stowarzyszenie przyłączamy się do wniosku RPO o wszczęcie postępowania w sprawie udzielania M. zgody na pobyt ze względów humanitarnych, podkreślając że nie ma podstaw do jego umorzenia oraz że konieczne jest przesłuchanie M. w trybie zdalnym.
Więcej o niezgodnej z prawem deportacji M. przeczytacie na naszej stronie:
➡️ https://bit.ly/3Ns5AZT
*imię zostało zmienione.
Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej