Wśród osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa są też te, które oprócz wyzwań związanych z legalizacją pobytu i rozpoczęciem życia w obcym kraju mierzą się także z tymi związanymi z niepełnosprawnością.
🇺🇦 Ze względu na bliskość granicy i możliwość jej stosunkowo łatwego przekroczenia – od początku wojny w Ukrainie, do Polski przyjechało wiele uchodźców i uchodźczyń z niepełnosprawnością. Osoby te mogłyby pracować i szukają pracy, jednak mało jest takich stanowisk, na których mogłyby samodzielnie wykonywać swoje obowiązki bez minimalnego wsparcia, którego nie mają zapewnionego.
Polacy i Polki z niepełnosprawnościami, którym udaje się podjąć pracę, rzadko wykonują prace fizyczne, tymczasem uchodźcy i uchodźczynie, które nie znają języka często nie mają innego wyboru. Wyzwania te do tej pory wydają się niewidoczne dla polskiego rządu.
📅W najbliższy poniedziałek, 29 maja, w Krakowie, w punkcie wsparcia prowadzonym przez niezastąpione Stowarzyszenie Mudita, będziemy udzielać porad prawnych dla uchodźców(-czyń) ze specjalnymi potrzebami. Będzie można z nami porozmawiać m.in. o trudnościach formalnych związanych z podjęciem pracy czy dostępem do świadczeń. Jeśli potrzebujecie naszego wsparcia – chodźcie! Dzielcie się też tą informacją ze znajomymi z Krakowa 🙌.
***
Porad prawnych osobom z grup szczególnie wrażliwych udzielamy w ramach projektu „Kompleks – kompleksowe wsparcie osób o specjalnych potrzebach w polskim systemie zarządzania migracją”, który jest finansowany z Programu „Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Partnerami projektu są: International Centre for Migration Policy Development (ICMPD), Polskie Forum Migracyjne, my – Stowarzyszenie Interwencji Prawnej i Urząd do Spraw Cudzoziemców.