Wśród osób z doświadczeniem uchodźstwa i migracji są też te, które podwójnie mierzą się z systemowymi przeciwnościami. Oprócz konieczności odnalezienia się w gąszczu przepisów związanych z legalizacją pobytu, prawem do edukacji czy znalezieniem mieszkania muszą też mierzyć się z trudnościami, jakie w Polsce dotyczą osób z niepełnosprawnościami.
Obok tych wyzwań jest też bariera komunikacyjna – zarówno ta językowa jak i ta związana z przemieszczaniem się, przez co osoby te mają dużo większy problem z otrzymaniem wsparcia, szczególnie tego prawnego.
Wczoraj po raz kolejny nasza prawniczka odwiedziła jeden z punktów wsparcia osób z niepełnosprawnościami z Ukrainy, które z ogromnym zaangażowaniem prowadzi Stowarzyszenie Mudita – zarówno w Krakowie jak i w Warszawie.
⚖️Osoby z niepełnosprawnościami z Ukrainy mierzą się m.in. z procedurami uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i świadczeń socjalnych (także dla opiekunek(-nów)), czy formalnościami związanymi z podejmowaniem pracy przez osoby z lekką niepełnosprawnością.
📑Przy okazji przypominamy, że na naszym Portalu prawnym dla osób uciekających z Ukrainy cały czas dostępna jest do pobrania broszura, w której zebrałyśmy najważniejsze informacje dotyczące świadczeń dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, w tym również dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Broszura jest dostępna zarówno w języku polskim jak i ukraińskim:
➡️ http://bit.ly/3wryr8o
***
Porad prawnych osobom z grup szczególnie wrażliwych udzielamy w ramach projektu „Kompleks – kompleksowe wsparcie osób o specjalnych potrzebach w polskim systemie zarządzania migracją”, który jest finansowany z Programu „Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Partnerami projektu są: International Centre for Migration Policy Development (ICMPD), Polskie Forum Migracyjne, my – Stowarzyszenie Interwencji Prawnej i Urząd do Spraw Cudzoziemców.
Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej