3.1 C
Warszawa
23 grudnia, 2024, 06:40
MigranciwPolsce.pl
Wśród uchodźczyń i uchodźców przybywających do Polski znajdują się liczne grupy osób, o których specyficznych ...

Wśród uchodźczyń i uchodźców przybywających do Polski znajdują się liczne grupy osób, o których specyficznych …


Wśród uchodźczyń i uchodźców przybywających do Polski znajdują się liczne grupy osób, o których specyficznych potrzebach należy pamiętać. Są to między innymi:
🔷 osoby małoletnie przybywające do Polski bez opiekuna prawnego,
🔷 osoby z niepełnosprawnością,
🔷 osoby przewlekle chore,
🔷 seniorzy i seniorki,
🔷 ofiary handlu ludźmi.

Przez ostatnie dwa lata, w ramach projektu Kompleks, zastanawialiśmy się jak poprawić systemowe wsparcie osób uchodźczych o specjalnych potrzebach. Wczoraj odbyło się spotkanie wieńczące i podsumowujące projekt.

Głównym wnioskiem i rekomendacją projektu jest potrzeba przekucia wiedzy, zdobytej przez ostatnie dwa lata przede wszystkim w związku z reagowaniem kryzysowym na pełnoskalową wojną w Ukrainie, w instytucjonalne, systemowe wsparcie i jasne regulacje prawne.

Przykładem może być sytuacja osób małoletnich bez opieki, o której mówiła prezeska naszego stowarzyszenia, Katarzyna Słubik. Po 24 lutego 2022 wprowadzona została instytucja opiekuna tymczasowego dla niepełnoletnich Ukraińców i Ukrainek przybywających do Polski bez opiekuna prawnego – osoba wyznaczona do tej roli może reprezentować małoletniego, nie ingerując tym samym we władzę rodzicielską rodziców/opiekunów prawnych. Wdrożenie podobnego systemu w przypadku wszystkich niepełnoletnich uchodźców i uchodźczyń bez opiekuna prawnego znacząco usprawniłoby procedury i ułatwiło ich integrację w Polsce.

***

Projekt “Kompleks – kompleksowe wsparcie osób o specjalnych potrzebach w polskim systemie zarządzania migracją”, którego liderem jest International Centre for Migration Policy Development (ICMPD), a partnerami Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Polskie Forum Migracyjne oraz Urząd do Spraw Cudzoziemców, jest dofinansowany z programu “Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.




Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Polecane wiadomości