Zatrudnienie stanowi kluczową kwestię dla uchodźców i uchodźczyń, którzy próbują zbudować swoje życie na nowo w obcym kraju. Brak stabilnego miejsca zamieszkania, rodziny i przyjaciół, którzy zawsze byli wsparciem – powoduje, że to właśnie praca staje się jedynym gwarantem bezpieczeństwa.
Dla osób z Ukrainy, którzy aktualnie stanowią większość uchodźców i uchodźczyń mieszkajacych w Polsce prawo miało być łaskawsze. Rozwiązania prawne, które z założenia otworzyły i ułatwiły dostęp do rynku pracy dla obywatelek i obywateli Ukrainy – są wadliwe.
O tym, co należy zmienić rozmawialiśmy w minionym tygodniu podczas seminarium “Sytuacja osób z Ukrainy objętych ochroną czasową na rynku pracy: wpływ warunków i jakości pracy na integrację”.
⚖ Patrycja Mickiewicz z naszego stowarzyszenia, w swoim wystąpieniu, po raz kolejny podniosła problem, o którym alarmujemy od dawna – tzw. specustawa ukraińska nakłada obowiązek powiadomienia o powierzeniu pracy danej osobie – na pracodawcę. Musi to zrobić w terminie do 14 dni od czasu zatrudnienia obywatela(-lki) Ukrainy.
❌ Choć to rozwiązanie wydaje się dość proste, to nie wszyscy pracodawcy wypełniają ten obowiązek spełniając wszystkie warunki powiadomienia, powodując tym samym, że wykonywanie pracy przez osobę pochodzącą z Ukrainy, staje się nielegalne. Taka sytuacja może skutkować nawet zobowiązaniem cudzoziemca(-mki) do powrotu (tzw. deportacją) mimo, że nie miał(a) żadnego wpływu na postępowanie swojego pracodawcy. Mamy nadzieję, że to spotkanie pozwoli nam jeszcze skuteczniej, bo wspólnie, walczyć o przestrzeganie prawa do bezpiecznego zatrudnienia uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy mieszkajacych w Polsce.
***
Projekt “Kompleks – kompleksowe wsparcie osób o specjalnych potrzebach w polskim systemie zarządzania migracją”,- którego liderem jest International Centre for Migration Policy Development (ICMPD), a partnerami Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Polskie Forum Migracyjne oraz Urząd do Spraw Cudzoziemców, jest dofinansowany z programu “Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej