8.2 C
Warszawa
19 października, 2024, 21:36
MigranciwPolsce.pl

Zawsze możemy coś zrobić – nawet nasz głośny sprzeciw ma sens! Tym razem w obronie praw osób z doświadczeniem…


💪 Zawsze możemy coś zrobić – nawet nasz głośny sprzeciw ma sens! Tym razem w obronie praw osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa zamkniętych w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców (SOC) stanęła grupa licealistów i licealistek organizując akcję „Solidarnie z SOC Przemyśl”.

W odpowiedzi na apel licealistów @krytykapolityczna przygotowała materiał o sytuacji osób przebywających w SOC-ach.

❌ W Polsce jest 6 strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców. To miejsca o charakterze więziennym, choć przebywające tam osoby nie popełniły żadnego przestępstwa i nie toczy się wobec nich żadne postępowanie karne. Uciekły ze swojego kraju, by szukać bezpieczeństwa w Polsce.

W artykule znajdziecie wypowiedzi Michała Żłobeckiego, członka Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, @joanna_sarnecka, aktywistki wspierającej osoby osadzone w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców oraz Aleksandry Pulchny, prawniczki z naszego stowarzyszenia, która towarzyszy osobom zamkniętym w ośrodkach w przejściu przez procedury prawne.

🆘 Różne perspektywy – ten sam wniosek – w polskich ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców notorycznie łamane są prawa człowieka. Same osoby zamknięte w SOC-ach mają bardzo ograniczony kontakt ze światem zewnętrznym, ich prywatne telefony są deponowane przez SG, ponieważ w ośrodku nie można posiadać sprzętu umożliwiającego rejestrację dźwięku i obrazu.

O prawa osób zamkniętych w SOC upominają się nie tylko organizacje prawnoczłowiecze, ale również polskie instytucje, m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Najwyższa Izba Kontroli.

Zachęcamy Was do lektury artykułu Krytyki Politycznej i pamiętajcie – głośny sprzeciw to też ważne wsparcie, każdy z nas może coś zrobić!
➡ krytykapolityczna.pl/kraj/osrodki-detencyjne-strajk-w-przemyslu/




Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Polecane wiadomości

Skip to content