2 C
Warszawa
5 listopada, 2024, 06:47
MigranciwPolsce.pl

Zgodnie z prawem, państwa członkowskie UE mają obowiązek zapewnić osobom uciekającym z Ukrainy, korzystającym…


⚖ Zgodnie z prawem, państwa członkowskie UE mają obowiązek zapewnić osobom uciekającym z Ukrainy, korzystającym z ochrony czasowej, bezpłatne miejsce zakwaterowania. Tymczasem od maja 2023, w Polsce, większość uchodźczyń(-ców) musi ponosić 75% kosztów – do 1800 zł (za osobę miesięcznie) – w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Jednocześnie Ci, którzy chcą wynajać lokum bardzo często mierzą się z ogromnymi problemami z dostępem do mieszkań, dyskryminacją na tle narodowyściowym, lękiem wynajmujących i zawyżonymi kosztami zakwaterowania.

❗️ Ryzyko wykluczenia humanitarnego lub bezdomności ofiar wojny jest ogromne i powinno w końcu zostać zauważone – zarówno na szczeblu lokalnym jak i ogólnopolskim.

Z ponad 65 000 osób z Ukrainy, mieszkających w miejscach zbiorowego zakwaterowania ponad 39% jest zwolnionych z opłaty za pobyt. Czy to możliwe, że wszystkie pozostałe osoby nie są „w trudnej sytuacji życiowej” którą nieprecyzyjnie przewiduje ustawa?

🆘 Odpowiedź nasuwa się sama – w postaci rozbieżności pomiędzy poszczególnymi województwami – na przykład w województwie warmińsko-mazurskim z opłaty zwolnionych jest aż 95% osób, a w podkarpackim tylko 17%.

▪️ Jak zmieniała się sytuacja mieszkaniowa uchodźców i uchodźczyń na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy?
▪️ Z jakimi wyzwaniami mierzą się teraz osoby uciekające z Ukrainy?
▪️ Co robią władze na poziomie lokalnym i krajowym? I z jakich obowiązków się nie wywiązują?
▪️ Co wszyscy możemy robić lepiej?

Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w raporcie Konsorcjum Migracyjne „W punkcie wyjścia – monitoring zbiorowego zakwaterowania uchodźczyń z Ukrainy w 2023 r. w świetle
zmian ustawowych”.

➡️ https://bit.ly/3KRTmsL




Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Polecane wiadomości

Skip to content