7.8 C
Warszawa
16 kwietnia, 2024, 09:46
MigranciwPolsce.pl
Priyankа-Chopra-u-obóz-letni-dla-dzieci-ukraińskich-w-Polsce

Priyankа Chopra u obóz letni dla dzieci ukraińskich w Polsce

Priyanka osobiście spotkała się i rozmawiała z ukraińskimi nauczycielami i dziećmi w Warszawie.

Dzieci cieszyły się, że spotkały gwiazdę światowej klasy! Nauczyli ją, jak witać się po ukraińsku, dali jej lalki i bransoletki, a nawet brali udział w zawodach sportowych na obozie «Summer Courage».

Priyankа Chopra u obóz letni dla dzieci ukraińskich w Polsce (Warszawa)
Zdjęcia dzięki uprzejmości Fundacji UNICEF

Priyanka została mamą w styczniu tego roku. Dlatego komunikacja z matkami i dziećmi, które ewakuowały się, przeżyły okupację lub były świadkami działań wojennych, stała się dla niej szczególnie bolesna:

«Wojna na Ukrainie opuszcza kolumny gazet, ale przemoc trwa. Ponad 10 milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Najbardziej cierpią z powodu wojny dzieci. Zmuszeni są do opuszczenia swoich domów, ojców, przyjaciół, szkół. Nie mogą normalnie kontynuować nauki. I niestety będzie to miało negatywne konsekwencje w przyszłości. Wojna nie może nie wpłynąć na stan psychiczny dzieci i kobiet. Rozmawiając z matkami, widzę, jak bardzo są oporne i odporne. Co są gotowe zrobić dla bezpieczeństwa swoich dzieci. Jak czule przytulają dzieci, uśmiechają się i bawią. A kiedy są same, kiedy dzieci nie ma, przyznają, że są naprawdę zmęczone, zdruzgotane i przestraszone» – mówi Priyanka.

Z powodu wojny do Polski przyjechało kilka milionów Ukraińców. 1,2 mln z nich ubiegało się o tymczasowe schronienie w Polsce, z czego 500 tys. to dzieci.

Priyankа Chopra u obóz letni dla dzieci ukraińskich w Polsce (Warszawa)
Zdjęcia dzięki uprzejmości Fundacji UNICEF

Polska pomaga na wszystkie możliwe sposoby, ale polski system edukacji nie był gotowy na takie wyzwanie. To normalne, bo żaden kraj nie był gotowy przyjąć jednorazowo tak dużej liczby uchodźców. Wiele dzieci w Ukrainie nie może uczyć się nawet online, ponieważ 2188 placówek edukacyjnych zostało zniszczonych, uszkodzonych lub jest okupowanych.

Biorąc pod uwagę duży problem w zapewnieniu dzieciom kształcenia ustawicznego, w roku szkolnym 2022/2023 w Polsce otwarto sieć szkół ukraińskich — «Pierwsza ukraińska szkoła w Polsce». Projekt został stworzony przez fundację «Niezniszczalna Ukraina» w marcu 2022 roku. Inicjatorką idei otwarcia «Pierwszej Szkoły Ukraińskiej w Polsce». jest Victoria Gnap z mężem.

Priyankа Chopra u obóz letni dla dzieci ukraińskich w Polsce (Warszawa)
Zdjęcia dzięki uprzejmości Fundacji UNICEF

«Uważam, że trzeba dalej rozmawiać o wojnie w Ukrainie i jej konsekwencjach. Dziś na naszym obozie w Warszawie mieliśmy zaszczyt gościć Ambasadorkę Dobrej Woli UNICEF Priyankę Chopra jako naszego gościa honorowego. Dużo mówiło się o potrzebie tworzenia nowej „normalności” dla dzieci poprzez zapewnienie dostępu do edukacji: banalna codzienna frekwencja w szkole daje dzieciom poczucie „jak kiedyś było”, a rodzicom szansę znaleźć nowe bazy w obcym kraju. Ukraińskie dzieci uśmiechają się i mają nadzieję na szczęśliwy powrót do domu» – powiedziała Victoria Gnap. Do tej pory w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie powstały trzy ukraińskie szkoły, które bezpłatnie zapewniają dzieciom wszystkie niezbędne materiały do ​​nauki.

Ośrodki edukacyjne Fundacji posiadają ukraińską kadrę pedagogiczną składającą się z nauczycieli i dyrektorów.

Dodatkowo zapewniona jest nauka języka polskiego oraz ukończenie (w razie potrzeby) kursu rehabilitacyjnego przez psychologów. Celem istnienia szkół jest odciążenie polskiego systemu oświaty i zapewnienie dzieciom regularnej nauki bez dodatkowego stresu. W maju br. Fundacja «Niezniszczalna Ukraina» podpisała umowę o współpracy z Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), pozyskując fundusze darczyńców na działalność szkolną. W maju szkołę ukończyło 760 uczniów. Latem organizuje obozy i festiwale. Od 1 września w «Pierwszej Ukraińskiej Szkole w Polsce» zarejestrowało się prawie 6 tys. uczniów. Wiele dzieci na Ukrainie nie może uczyć się nawet online, ponieważ 2188 placówek edukacyjnych zostało zniszczonych, uszkodzonych lub jest okupowanych.

Priyankа Chopra u obóz letni dla dzieci ukraińskich w Polsce (Warszawa)
Zdjęcia dzięki uprzejmości Fundacji UNICEF

Biorąc pod uwagę duży problem w zapewnieniu dzieciom kształcenia ustawicznego, w roku akademickim 2022/2023 uruchomiono w Polsce sieć szkół ukraińskich – „Pierwsza Szkoła Ukraińska w Polsce”. Projekt został stworzony przez fundację „Niezniszczalna Ukraina” w marcu 2022 roku. Stała się inicjatorką idei otwarcia „Pierwszej Szkoły Ukraińskiej w Polsce”. Victoria Gnap z mężem.

Do tej pory w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie powstały trzy ukraińskie szkoły, które bezpłatnie udostępniają dzieciom wszystkie niezbędne materiały do nauki. Ośrodki edukacyjne Fundacji posiadają ukraińską kadrę pedagogiczną składającą się z nauczycieli i dyrektorów. Dodatkowo zapewniona jest nauka języka polskiego oraz ukończenie (w razie potrzeby) kursu rehabilitacyjnego przez psychologów. Celem istnienia szkół jest odciążenie polskiego systemu oświaty i zapewnienie dzieciom regularnej nauki bez dodatkowego stresu.

[mkd_separator type=”full-width” thickness=”1″]

Polecane wiadomości

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale w każdej chwili możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej