21.1 C
Warszawa
22 lipca, 2024, 10:18
MigranciwPolsce.pl
UNHCR

Eskalacja przemocy pozostawia setki zabitych i setki tysięcy w ruchu we wschodniej DRK

To jest podsumowanie tego, co powiedział rzecznik UNHCR Eujin Byun – któremu można przypisać cytowany tekst – na dzisiejszej konferencji prasowej w Palais des Nations w Genewie.

UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, jest głęboko zaniepokojona eskalacją brutalnych ataków na ludność cywilną ze strony niepaństwowych grup zbrojnych we wschodniej Demokratycznej Republice Konga (DRK).

Ostatni śmiertelny atak miał miejsce 19 stycznia na terenie Plaine Savo dla osób wewnętrznie przesiedlonych (IDP) w prowincji Ituri. Uzbrojeni mężczyźni wtargnęli na miejsce z bronią palną i zabili dwoje dorosłych i pięcioro dzieci. Wiele schronów zostało splądrowanych i doszczętnie spalonych. Aż 17 000 osób uciekło do większego bezpieczeństwa pobliskiego miasta Bule. Przebywają teraz w szkołach, kościołach i słabo zadaszonych targowiskach bez wystarczającej ilości jedzenia i wody.

Ponad 200 cywilów zginęło w ciągu ostatnich sześciu tygodni w Ituri w serii ataków niepaństwowych grup zbrojnych, które zniszczyły również 2000 domów i zamknęły lub zburzyły 80 szkół. Co najmniej 52 000 osób uciekło z prowincji, w której przebywa już 1,5 miliona osób wewnętrznie przesiedlonych. Spośród nich 35 000 osób znalazło schronienie we względnie bezpiecznym miejscu Rhoe IDP, gdzie infrastruktura schronów ratunkowych, komunalnych latryn i wspólnych miejsc do gotowania jest teraz napięta pod ciężarem populacji 70 000 osób – prawie dwukrotnie w stosunku do planowanej pojemności.

Do ataków dochodzi również w sąsiedniej prowincji Północne Kiwu, gdzie w marcu 2022 r. rozpoczął się dramatyczny odrodzenie starć, a 521 tys. Około 120 000 osób przeniosło się na względnie bezpieczne obrzeża stolicy prowincji Goma, niosąc rzeczy osobiste na głowach i dzieci na plecach. Ogółem w ogarniętej konfliktem prowincji przesiedlono 2,1 miliona ludzi.

W obliczu tej zmienności UNHCR i partnerzy nadal udzielają ratującej życie pomocy przesiedleńcom. W styczniu pomogliśmy 1154 rodzinom osób niepełnosprawnych, kobiet w ciąży i osób znajdujących się w trudnej sytuacji w przeprowadzce do nowo wybudowanych schronów w ośrodku dla osób wewnętrznie przesiedlonych Buchagara w pobliżu Gomy w Północnym Kivu i dodamy 1000 nowych domów o ścianach z brezentu w ośrodku dla osób wewnętrznie przesiedlonych w Rhoe w Ituri.  

Budowa w Buchagara była kontynuowana, mimo że UNHCR otrzymało zaledwie 46% zapotrzebowania w 2022 r., ale było to możliwe tylko dzięki odrzuceniu priorytetów innych potrzeb, takich jak usługi edukacyjne. W 2023 r. UNHCR prosi o 233 mln USD na pomoc dla osób wewnętrznie przesiedlonych i uchodźców w DRK.

Przemoc i niestabilność w regionie oznaczają również, że UNHCR i partnerzy dostarczają ratujące życie schronienia, zarządzają obiektami i zapewniają usługi ochrony pomimo zagrożeń dla bezpieczeństwa personelu humanitarnego. UNHCR przypomina, że ​​podmioty humanitarne i osoby cywilne nie powinny być celem konfliktów zbrojnych i wzywa wszystkie strony do poszanowania cywilnego i humanitarnego charakteru miejsc dla przesiedleńców.

Ponad 5,6 miliona ludzi jest wewnętrznie przesiedlonych w DRK, co czyni ją największą przesiedloną populacją na kontynencie afrykańskim i jedną z największych na świecie. W kraju przebywa również 524 700 uchodźców.

Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt:

Film B-roll na temat Ituri można znaleźć na stronie Refugees Media:  https://media.unhcr.org/Share/3lywn618hjv04t43nr6y8u68s420xd8t

Aby zobaczyć zdjęcia na Ituri, skorzystaj z poniższego łącza w Refugee Media:  https://media.unhcr.org/Package/2CZ9LO4RUZE2

Aby zobaczyć zdjęcia z Kiwu Północnego, skorzystaj z poniższego łącza w Refugee Media:  https://media.unhcr.org/Package/2CZ9LO49UW_R

https://www.unhcr.org/news/briefing/2023/1/63cf9fb24/escalating-violence-leaves-hundreds-dead-hundreds-thousands-move-eastern.html

 

Polecane wiadomości

Skip to content