-3.8 C
Warszawa
1 grudnia, 2023, 17:05
MigranciwPolsce.pl
UNHCR

Oddanie społeczności – odpowiedź humanitarna

Kiedy Denys dołączył do lokalnego partnera UNHCR, organizacji pozarządowej, Fundacji Charytatywnej „Prawo do Ochrony” na początku inwazji na pełną skalę, sytuacja była już napięta. Rosyjska inwazja doprowadziła do przesiedlenia milionów Ukraińców wewnątrz kraju. Tysiące domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Sam Denys został przesiedleńcem wewnętrznym (IDP); został zmuszony do ucieczki z domu w Mariupolu w marcu, u szczytu ataków na miasto.  

Denys, obecnie mieszkający w Dnipro we wschodniej Ukrainie, pracuje jako oficer ochrony z prawem do ochrony, wspierając inne przesiedlone i dotknięte wojną społeczności. 

„ Dzwonimy do różnych organizacji i współpracujemy, aby pomóc ludziom uzyskać wszelkie potrzebne wsparcie: począwszy od pomocy pieniężnej, a skończywszy na artykułach żywnościowych, pomocy prawnej i wsparciu psychospołecznym ” – wyjaśnia Denys, opisując swoją codzienną pracę. 

Obecnie wiele osób nadal przybywa do Dniepru, ponieważ miasto faktycznie stało się kluczowym węzłem tranzytowym dla osób ewakuowanych z najbardziej dotkniętych regionów wschodnich. Wielu przybywa w szoku, przestraszonych i wyczerpanych, z niewielkimi rzeczami lub bez. Na szczęście Denys i jego zespół są na miejscu, aby zaspokoić podstawowe potrzeby osób zmuszonych do opuszczenia swoich domów: zestawy higieniczne, ubrania, lekarstwa i pomoc pieniężna na opłacenie czynszu lub inne niezbędne rzeczy.   

„ Chociaż oferujemy szeroką gamę usług, ludzie częściej potrzebują gotówki, ponieważ zwykle przyjeżdżają tutaj i muszą wynająć mieszkanie, co jest dość drogie ” – powiedział Denys. „ Rozumiem ich, ponieważ jako osoba wewnętrznie przesiedlona wiem, jak trudne byłby dla mnie, gdybym był sam w innym mieście. Pomagamy ludziom najlepiej jak potrafimy w zaspokojeniu ich potrzeb. Tym jest dla mnie wsparcie ochronne”. 

Zdjęcie: UNHCR/Alina Kowalenko

Przed wojną Denys miał zupełnie inny zawód w swoim rodzinnym Mariupolu. Z wykształcenia prawnik, prowadził własną agencję marketingu społecznościowego. Zdecydował się dołączyć do zespołu Right to Protection po inwazji na pełną skalę, aby pomóc innym przesiedleńcom przybywającym do Dniepru. „ Oczywiście nie zawsze jest to łatwe. Ludzie przeżywają traumę z powodu wojny, a słuchanie ich doświadczeń może być wyczerpujące. Ale doświadczenie jest wartościowe i ważne, to znacząca praca.  

Po roku wojny na pełną skalę Denys myśli o jednym: o zakończeniu wojny i pomyślności dla Ukrainy. 

„ Mamy ogromny potencjał. Mam nadzieję, że po zakończeniu tej wojny pozostaniemy skonsolidowani. I mam nadzieję, że ta wojna skończy się bardzo szybko.  

Źródło: https://www.unhcr.org/ua/en/55227-giving-back-to-the-community.html

Zdjęcie główne: Zdjęcie: UNHCR/Alina Kowalenko

 

 

Polecane wiadomości

Ten maluch dzięki Wam otrzymuje leki ratujące jego życie Jest leczony w misyjny…

Redemptoris Missio

Ruszyła pierwsza forma finansowego wsparcia 32. Finału WOŚP! Już teraz możecie wspierać cel 32. Finału WOŚP …

WOŚP

Piękne granatowe rękawiczki wykonane przez s. Cecylię szukają właściciela Aby o…

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej