Stambuł, Turcja — Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców, Filippo Grandi, zakończył pięciodniową wizytę na obszarach zniszczonych przez trzęsienie ziemi w Syrii i Turcji, odwiedzając ocalałych i poszkodowanych, a także personel humanitarny na miejscu, zapewniając pilne wsparcie potrzebującym .
Trzęsienie ziemi pochłonęło 54 000 ofiar śmiertelnych w obu krajach i spowodowało ogromne zniszczenia na obszarze, na którym mieszka ponad 23 miliony ludzi, w tym wielu, którzy zostali przesiedleni w Syrii lub przez granicę do Turcji jako uchodźcy podczas 12 lat konfliktu.
„Poziom zniszczenia i dewastacji jest szokujący, aw wielu miejscach apokaliptyczny” – powiedział Grandi. „Miliony osób poniosły straty, obrażenia i traumę, a wielu innych zostało przesiedlonych w wyniku tego tragicznego i strasznego wydarzenia”.
Oceniając szkody, Grandi dokonał również przeglądu i omówił z władzami obu krajów natychmiastową reakcję humanitarną. Oprócz Ankary, Grandi odwiedził Hatay i Gaziantep w Türkiye. W Syrii odwiedził Latakię, Hamę i Damaszek oraz odbył transgraniczną wizytę u osób dotkniętych trzęsieniem ziemi i innych przesiedleńców w północno-zachodniej Syrii.
UNHCR i partnerzy humanitarni, zwłaszcza przedstawiciele służb krajowych i lokalnych, nadal zwiększają swoją pomoc w obu krajach, co wymaga większego i pilnego wsparcia międzynarodowego. Od czasu trzęsienia ziemi sam UNHCR dostarczył dziesiątki tysięcy namiotów, łóżek, materacy, koców termicznych i innego rozpaczliwie potrzebnego wsparcia.
„Potrzeby w terenie w obu krajach są ogromne, a odpowiedź musi być lepiej zorganizowana” – dodał Grandi. „Chociaż myślenie o długoterminowych wysiłkach i wspieranie ich ma kluczowe znaczenie, potrzebna jest znacznie większa pomoc humanitarna i zasoby na wczesną odbudowę, aby ludzie mogli zacząć odbudowywać swoje życie i źródła utrzymania”.
W Türkiye Wysoki Komisarz spotkał się z rodzinami tureckimi i syryjskimi, które straciły wszystko w trzęsieniu ziemi i teraz, wraz z tysiącami innych, zostały zakwaterowane w obozie kontenerowym. Wyrazili wdzięczność władzom za pomoc i zwrócili uwagę na sposób, w jaki społeczność humanitarna i władze tureckie udzielają pomocy wszystkim potrzebującym, niezależnie od obywatelstwa czy statusu.
W Syrii Grandi spotkała rodziny w schroniskach zbiorowych, które były wielokrotnie przesiedlane – najpierw w wyniku kryzysu w Syrii, a teraz w wyniku trzęsienia ziemi. Ich los był przykładem nadzwyczajnych trudności, jakie 12 lat konfliktu wywarło na naród syryjski i infrastrukturę kraju, w tym podstawowe usługi, takie jak woda i elektryczność. Ponad 90 procent ludzi w Syrii żyje dziś poniżej granicy ubóstwa.
„Przyjeżdżam do Syrii regularnie od prawie 20 lat, ale nigdy nie widziałem takiego poziomu deprywacji i desperacji – wszędzie, gdzie byłem. To nie do pomyślenia, że tak wielu ludzi zostało pozostawionych z tak niewielkimi zasobami przez tak długi czas. Potrzebują i zasługują na znacznie większe wsparcie. Zintensyfikowanie działań humanitarnych i wczesnej odbudowy w całym kraju jest dziś imperatywem humanitarnym. Dostęp do wszystkich potrzebujących, gdziekolwiek się znajdują, ma kluczowe znaczenie”.
ONZ poprosiła o 1 miliard dolarów na pomoc humanitarną w odpowiedzi na trzęsienie ziemi w Turcji i prawie 400 milionów dolarów dla Syrii. Część planów reagowania UNHCR wynosi 201 milionów dolarów. Apel ONZ do Turkiye jest obecnie finansowany w 12 procentach, a Syria w 59 procentach.
BROLL
Syria – https://media.unhcr.org/Share/633fc7t33royye77es27e44ufm111w06
Turcja – https://media.unhcr.org/Share/cvd4w40048s53s2ywo6105n0cjr740s
Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, prosimy o kontakt:
W Turcji, Selin Unal, +90 530 2827862, unal@unhcr.org
W Ammanie, Rula Amin +962 790 04 58 49, aminr@unhcr.org
W Genewie, Matthew Saltmarsh +41 79 967 99 36 saltmars@unhcr.org
W Nowym Jorku, Kathryn Mahoney +1 347.574.6552 mahoney@unhcr.org
Udostępnij na Facebooku Podziel się na Twitterze
Zdjęcie główne: Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi (z lewej) spaceruje przed zniszczonymi budynkami w Hatay w Turcji podczas trzydniowej wizyty w tym kraju w marcu. © UNHCR/Emrah Gürel
Autor: UNHCR