5.7 C
Warszawa
17 listopada, 2024, 16:55
MigranciwPolsce.pl
UNHCR

Oświadczenie UNHCR w sprawie dwustronnego projektu pilotażowego w Bangladeszu i Mjanmie dotyczącego powrotów Rohingya

UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, jest świadoma wizyty delegacji Mjanmy w Bangladeszu w celu spotkania się z grupą uchodźców w ramach dwustronnego projektu pilotażowego między dwoma krajami dotyczącego ewentualnych powrotów. UNHCR nie bierze udziału w tych dyskusjach.

Stanowisko UNHCR w sprawie powrotu uchodźców Rohingya do Mjanmy pozostaje niezmienione. W ocenie UNHCR warunki w stanie Arakan w Mjanmie nie sprzyjają obecnie trwałemu powrotowi uchodźców Rohingya. Jednocześnie przypominamy, że każdy uchodźca ma prawo do powrotu do swojego kraju na podstawie świadomego wyboru, ale żaden uchodźca nie powinien być do tego zmuszany. Od początku obecnego kryzysu Bangladesz konsekwentnie potwierdza swoje zaangażowanie w dobrowolną i trwałą repatriację.

Wspierając wysiłki na rzecz zachowania prawa do powrotu, UNHCR uważa, że ​​konsultacje i dialog z uchodźcami Rohingya w Bangladeszu prowadzone przez wszystkie strony w odniesieniu do warunków panujących w stanie Arakan w Mjanmie są ważne, aby umożliwić uchodźcom dokonanie świadomego wyboru powrotu i zbudowanie zaufania wśród Społeczność. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wielu uchodźców powtarzało, że ma nadzieję na powrót do Mjanmy, gdy tylko pozwolą na to warunki.

W następstwie wydarzeń z sierpnia 2017 r. UNHCR konsekwentnie zachęca Mjanmę do szybkiej weryfikacji poprzedniego pobytu uchodźców w Bangladeszu w Mjanmie w ramach starań o zniesienie wszelkich przeszkód administracyjnych uniemożliwiających powrót, gdy uchodźcy zdecydują się to zrobić.

Dlatego UNHCR wspiera wysiłki, które mogą doprowadzić do weryfikacji wszystkich uchodźców i utorować drogę do ewentualnego powrotu. Ostatnio obejmowało to zapewnienie wsparcia logistycznego członkom delegacji Mjanmy w celu przedostania się do Bangladeszu w celu przeprowadzenia procesu weryfikacji technicznej.

UNHCR będzie nadal współpracować z Bangladeszem i Mjanmą, aby zapewnić, że uchodźcy Rohingya zachowają prawo do powrotu, jeśli zdecydują się to zrobić, w oparciu o w pełni świadomą i dobrowolną decyzję. UNHCR będzie również wspierać wysiłki na rzecz stworzenia warunków sprzyjających trwałemu powrotowi uchodźców Rohingya do stanu Arakan w Mjanmie.

W Bangladeszu UNHCR będzie nadal wspierać budowanie umiejętności i zdolności uchodźców, aby ułatwić im ostateczny powrót i trwałą reintegrację w Myanmarze. Niedawno uruchomiono wspólny plan reagowania na kryzys humanitarny Rohingya w Bangladeszu w 2023 r. UNHCR wzywa społeczność międzynarodową do dalszego silnego wsparcia dla tego apelu, który jest obecnie finansowany w 10 procentach.

Źródło: https://www.unhcr.org/news/press/2023/3/64171c7b4/unhcr-statement-bangladesh-myanmar-bilateral-pilot-project-rohingya-returns.html

Zdjęcie główne:Maruf Rahman

 

 

Polecane wiadomości

Skip to content