-1.2 C
Warszawa
7 grudnia, 2023, 21:35
MigranciwPolsce.pl
UNHCR

UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców i Lwowska Obwodowa Administracja Państwowa umacniają trwającą współpracę w zakresie wspierania osób dotkniętych wojną w odzyskaniu i odbudowie ich domów i życia

28 marca 2023 r. – Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i Lwowska Obwodowa Administracja Państwowa podpisały Memorandum o porozumieniu, które potwierdza ich trwającą od końca lutego 2022 r. współpracę w zakresie wspierania osób dotkniętych wojną i przesiedleńców w region.

Od początku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę na pełną skalę obwód lwowski stał się główną „bramą”, przez którą obywatele uciekali przed wojną za granicę i miejmy nadzieję, że będą mogli wrócić. Jako jeden z bezpieczniejszych regionów obwód lwowski gościł również rekordową liczbę osób wewnętrznie przesiedlonych (IDP). Według Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej w obwodzie lwowskim przebywa obecnie około 250 000 przesiedleńców, a nawet 600 000 przesiedleńców przebywa w obwodzie lwowskim w szczytowym okresie przesiedleń.

Aby wesprzeć władze regionalne i ich reakcję na przesiedlenia na dużą skalę, UNHCR i jego partnerzy z organizacji pozarządowych działali na wielu obszarach w całym regionie, pomagając przesiedleńcom w zakupie niezbędnych artykułów, takich jak pościel, koce i zestawy higieniczne, jak również a także indywidualne wpłaty pieniężne na pomoc w pokryciu czynszu i wyżywienia oraz bezpłatne porady prawne w zakresie odnowienia dokumentów i dostępu do świadczeń socjalnych. Udzielane jest również wsparcie psychospołeczne, aby pomóc ludziom uporać się z traumą wojny i pozostawieniem wszystkiego za sobą.

Aby zwiększyć zdolność Departamentów Ochrony Socjalnej do rejestrowania przesiedleńców, aby mogli oni uzyskać dostęp do świadczeń socjalnych, takich jak emerytury, UNHCR zapewnił szkolenia, sprzęt biurowy, meble biurowe. W okresie zimowym dostarczono również generatory dużej mocy, m.in. do komunalnej ciepłowni, Centrum Kardiologii, szpitala ratunkowego i Politechniki Lwowskiej, gdzie mieszkają przesiedleńcy. UNHCR wsparł również dziesiątki punktów Invincibility w obwodzie lwowskim grzejnikami, lampami słonecznymi i kocami.

UNHCR 3 

UNHCR 31 

UNHCR 19 

UNHCR 33 

UNHCR 18Podczas ceremonii podpisania umowy przedstawiciel UNHCR na Ukrainie Karolina Lindholm Billing powiedziała: „Jestem bardzo wdzięczna administracji obwodu lwowskiego za silną i efektywną współpracę, jaką mieliśmy w ciągu ostatniego roku, która umożliwiła nam wniesienie wkładu w zbiorową reakcję. Wraz z naszą siecią partnerów ukraińskich – zwłaszcza lokalnymi organizacjami pozarządowymi i organizacjami społecznymi oraz pod kierownictwem ukraińskiego rządu i władz regionalnych, UNHCR będzie nadal pomagać przesiedleńcom wewnętrznie przesiedlonym w obwodzie lwowskim, udzielając im pomocy prawnej, wsparcia psychospołecznego, gotówki na czynsz i pomocy wzmocnienie zdolności organizacji społecznych do wspierania osób wewnętrznie przesiedlonych znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji, w tym osób starszych i osób niepełnosprawnych”.

Komentując współpracę z UNHCR, szef Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Maksym Kozytskyi zauważył: „Jesteśmy wdzięczni UNHCR za ogromne wsparcie, którego udzielono w ciągu roku. Chcemy współpracować z dużymi graczami, a UNHCR odgrywa jedną z wiodących ról w działaniach humanitarnych, które zyskały zaufanie w krytycznym okresie. Liczymy na stałą współpracę i wspólną wizję w rozwiązywaniu problemów mających na celu poprawę życia tysięcy osób wewnętrznie przesiedlonych, aby mogli poczuć, że obwód lwowski jest ich domem”.

UNHCR rozpoczął świadczenie pomocy humanitarnej w obwodzie lwowskim pod koniec lutego 2022 r., w ścisłej współpracy z lokalnymi władzami i lokalnymi partnerami z organizacji pozarządowych – Rokada, Right to Protection, NEEKA i Służbami Wsparcia Stabilizacyjnego. Około 200 000 przesiedleńców przebywających w obwodzie otrzymało pomoc prawną i wsparcie psychospołeczne, pomoc pieniężną i niezbędne artykuły oraz schronienie w nagłych wypadkach i wsparcie mieszkaniowe.

W całej Ukrainie w 2022 r. UNHCR zapewnił pomoc humanitarną i usługi ponad 4,32 mln osób dotkniętych wojną. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2023 r. UNHCR udzieliło dotychczas pomocy prawie 600 000 osób, zwiększając całkowitą liczbę osób, do których dotarły programy UNHCR do 4,9 miliona.

Źródło: https://www.unhcr.org/ua/en/55549-mou-with-lviv.html

Zdjęcie główne: © UNHCR

 

 

Polecane wiadomości

Dzisiaj też dotarły prezenty Dziękujemy społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 i…

Redemptoris Missio

Przepiękne niebieskie rękawiczki , które zrobiła s. Cecylia polecają się na zimn…

Redemptoris Missio

Przepiękne niebieskie rękawiczki , które zrobiła s. Cecylia polecają się na zimn…

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej