19.6 C
Warszawa
12 czerwca, 2024, 16:56
MigranciwPolsce.pl
ganicki

UNHCR poszukuje kompleksowej odpowiedzi regionalnej na wzrost śmiertelnie niebezpiecznych podróży morskich w Azji Południowo-Wschodniej

To jest podsumowanie tego, co powiedziała rzeczniczka UNHCR Shabia Mantoo  której można przypisać cytowany tekst  na dzisiejszej konferencji prasowej w Palais des Nations w Genewie.

Zgodnie z najnowszymi danymi UNHCR, Agencji ONZ ds. zanotowano 360 procent0wy wzrost podróży morskich w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy w podobne podróże wyruszyło około 700 osób.

Wobec braku kompleksowej reakcji regionalnej na te niebezpieczne ruchy morskie, UNHCR ostrzega, że ​​więcej ludzi umrze na pełnym morzu, pod obserwacją wielu państw nadbrzeżnych.

UNHCR odnotował alarmujący wzrost liczby ofiar śmiertelnych. Co najmniej 348 osób zginęło lub zaginęło na morzu w 2022 roku, co czyni go jednym z najbardziej śmiercionośnych lat od 2014 roku.

Około 3040 osób, które podjęły podróż morską, zeszło na ląd w 2022 r., głównie w Mjanmie, Malezji, Indonezji i Bangladeszu. Prawie 45 procent osób, które zeszły na ląd, to kobiety i dzieci.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy 2022 r. cztery łodzie z ponad 450 Rohingya zeszły na ląd w Aceh w Indonezji. Jedna łódź przewożąca ponad 100 Rohingya zeszła na ląd na Sri Lance. Istnieje obawa, że ​​jedna łódź zatonęła na początku grudnia z około 180 osobami na pokładzie. Kilka łodzi, które wypłynęły w grudniu, pozostawało na morzu do końca roku.

Wezwania UNHCR kierowane do władz morskich w regionie w celu ratowania i wyokrętowania ludzi w niebezpieczeństwie pozostały bez echa, a wiele łodzi dryfowało przez tygodnie.

Większość łodzi wypłynęła z Mjanmy i Bangladeszu, podkreślając rosnące poczucie desperacji wśród Rohingya w tych dwóch krajach. Ci, którzy zeszli na ląd, donoszą, że podjęli te niebezpieczne podróże morskie, próbując znaleźć ochronę, bezpieczeństwo, zjednoczenie rodzin i środki do życia w innych krajach. Wśród nich są ofiary handlu ludźmi, dzieci bez opieki i oddzielone od rodzin oraz ofiary przemocy seksualnej i przemocy na tle płciowym.

Obecny kryzys w Zatoce Bengalskiej i Morzu Andamańskim jest kryzysem solidarności. Proces z Bali , forum dialogu politycznego, wymiany informacji i współpracy w zakresie przemytu ludzi, handlu ludźmi i związanej z nimi przestępczości międzynarodowej, odbędzie się w lutym na 8. posiedzeniu  ministerialnym. UNHCR ponawia swój apel o szybkie poszukiwania i ratunek oraz sprowadzenie na ląd w bezpiecznym miejscu, a także o wsparcie dla krajów, w których wysadzani są uchodźcy Rohingya. Wzywamy kraje do podwojenia wysiłków na rzecz zapobiegania przemytowi ludzi i handlowi nimi.

Istnieje również potrzeba bardziej równomiernego rozłożenia odpowiedzialności humanitarnej między kraje w regionie, aby zapewnić, że reakcje w zakresie ochrony są przewidywalne, sprawiedliwe i trwałe.

Region i społeczność międzynarodowa muszą wspierać wysiłki na rzecz zajęcia się pierwotnymi przyczynami przesiedleń w Mjanmie/Birmie. Dopóki nie zostaną one rozwiązane, uchodźcy będą nadal podejmować niebezpieczne podróże w poszukiwaniu bezpieczeństwa.

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, prosimy o kontakt:

  • W Bangkoku Babar Baloch, baloch@unhcr.org, +66 80 086 5611;
  • W Genewie, Shabia Mantoo, mantoo@unhcr.org, +41 79337 7650

Źrodło: https://www.unhcr.org/news/briefing/2023/1/63c66c3c4/unhcr-seeks-comprehensive-regional-response-address-rise-deadly-south-east.html

Zdjęcie Główne: Ganicki

Polecane wiadomości

Skip to content