23.1 C
Warszawa
20 września, 2024, 17:17
MigranciwPolsce.pl
UNICEF

100 dni konfliktu w Sudanie: 435 dzieci zostało zabitych

Brutalny konflikt zbrojny w Sudanie trwa już 100 dni. Z danych wynika, że w tym czasie co najmniej 435 dzieci zostało zabitych, a 2025 rannych – średnio więcej niż jedno dziecko co godzinę. Liczba ofiar jest prawdopodobnie znacznie wyższa. W Sudanie 13,6 mln dzieci potrzebuje pilnego wsparcia humanitarnego.

Od rozpoczęcia konfliktu zbrojnego w Sudanie minęło już ponad trzy miesiące. Miliony rodzin uciekły ze swoich domów w obawie przed przemocą. Jeszcze przed rozpoczęciem konfliktu, prawie 3,8 mln osób zostało wewnętrznie przesiedlonych, z czego 1,9 mln to dzieci. Z kolei 1,7 mln dziewcząt i chłopców szuka bezpiecznego schronienia nie tylko na terenie Sudanu, ale także poza nim, przez co narażone są na głód, choroby, przemoc i rozłąkę z rodzinami. Są one również ofiarami porwań i są wcielane do grup zbrojnych. Rośnie także skala przemocy na tle etnicznym i ze względu na płeć.

Ostatnie 100 dni konfliktu w Sudanie pokazało, że jego skutki uderzają najbardziej w dzieci ich rodziny. Bez wspólnych działań, w tym zobowiązania stron konfliktu do zaprzestania walk i przestrzegania prawa międzynarodowego, poważne naruszenia praw dzieci będą występować coraz częściej. Bez gwarancji bezpieczeństwa dla pracowników organizacji humanitarnych przyszłość milionów dzieci pozostaje pod znakiem zapytania.

Ted Chaiban, Deputy Executive Director, Humanitarian Action and Supply Operations

©UNICEF/UN0856145/Mohamdeen

©UNICEF/UN0856145/Mohamdeen

Oprócz doniesień o zabitych i rannych UNICEF otrzymał informacje o nasilających się atakach na placówki medyczne w niektórych częściach Sudanu. Szkoły, szpitale i niezbędna infrastruktura oraz zapasy żywności są niszczone lub plądrowane. Ponadto budynki służby zdrowia przekształcane są w bazy wojskowe, co odcina chorych od specjalistycznej pomocy. Szacuje się, że 68% szpitali w najbardziej dotkniętych walkami obszarach musiało zawiesić działalność, a co najmniej 17 obiektów zostało zbombardowanych. Pojawiły się również doniesienia o atakach na karetki pogotowia.
©UNICEFUN0854407Mohamdeen

©UNICEFUN0854407Mohamdeen

Niesienie pomocy dzieciom w Sudanie jest obecnie utrudnione ze względów zarówno logistycznych, jak i administracyjnych. Odmowa zezwolenia na działanie dla organizacji humanitarnych pozostaje kluczową przeszkodą w niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym oraz stanowi zagrożenie dla pracowników organizacji pomocowych, w tym UNICEF. Ze względu na wszystkie wymienione powyżej utrudnienia i skutki konfliktu co najmniej 690 tys. dzieci jest narażonych na poważne ostre niedożywienie, a 1,7 mln tych poniżej 1. roku życia może nie otrzymać podstawowych szczepień, co grozi wybuchem epidemii.
Pomimo przeszkód, w ciągu ostatnich 100 dni, UNICEF wraz z partnerami zdołał:
· przekazać najpotrzebniejsze zaopatrzenie medyczne 3 mln dzieci i kobiet;
· zapewnić 1,4 mln osób dostęp do wody pitnej;
· przebadać 1,7 mln dzieci pod kątem niedożywienia – z czego 82 tys. otrzymało odpowiednie leki ratujące życie;
· zagwarantować wsparcie psychologiczne 100 tys. dzieci i ich opiekunów;
· stworzyć 400 bezpiecznych przestrzeni dla poszkodowanych w całym kraju.
Dzieci w Sudanie potrzebują Twojej pomocy. ​Wesprzyj działania UNICEF.
©UNICEFUN0854428Mohamdeen

©UNICEFUN0854428Mohamdeen

Do tej pory UNICEF dostarczył ponad 5,5 tys. ton artykułów pomocowych w całym Sudanie, w tym w strefach najbardziej zaostrzonych walk w miastach Darfur, Kordofan i Khartoum. Dopóki konflikt trwa, potrzeby będą rosły, a wiele ofiar pozostaje nadal poza zasięgiem pomocy humanitarnej.

 

Źródło: https://centrum-prasowe.unicef.pl/254113-100-dni-konfliktu-w-sudanie-435-dzieci-zostalo-zabitych

 

Polecane wiadomości

Skip to content