4.4 C
Warszawa
22 grudnia, 2024, 13:38
MigranciwPolsce.pl
UNICEF

Konflikty i kryzysy zakłócają postępy w walce z polio

W ciągu ostatnich trzech dekad świat poczynił ogromne postępy w walce z polio. Zaszczepionych zostało ponad 2,5 mld dzieci, a liczba zachorowań spadła o 99 proc. Utrzymanie takiego stanu nie jest jednak tak oczywiste. Do największego trwałego spadku rutynowych szczepień doprowadziła pandemia, ale katastrofy klimatyczne, przesiedlenia, rosnąca dezinformacja nt. szczepionek oraz konflikty takie jak toczący się właśnie w Strefie Gazy także zakłócają postępy w tym zakresie. Dzisiaj przypada Światowy Dzień Walki z Polio.

Postępy poczynione w ostatnich dziesięcioleciach w walce z polio są niezwykle kruche. Miliony dzieci nadal nie zostały zaszczepione, a zagrożenie polio nadal wpływa na życie najmłodszych w Afganistanie, Pakistanie i ponad dwudziestu krajach Afryki i Azji. Obok konsekwencji pandemii, które w ostatnich latach w skali globalnej najdobitniej przyczyniły się do spadku wyszczepialności, postępom w tym zakresie poważnie zagrażają kolejne katastrofy naturalne i konflikty zbrojne.
W samym Sudanie nasilający się od pół roku konflikt oznacza, że 1,7 mln dzieci może nie zostać planowo zaszczepionych. W Afganistanie, ostatnim obok Pakistanu miejscu na ziemi, gdzie występuje dziki szczep wirusa polio, sytuację pogarszają w ostatnim czasie skutki trzech kolejnych trzęsień ziemi. W tak trudnych warunkach dostarczenie preparatów i przeprowadzenie akcji szczepiennej jest bardzo utrudnione. Podobnie wygląda sytuacja w Libii po niedawnych katastrofalnych powodziach. Dramatycznie rozwijający się konflikt w Strefie Gazy, zagrażający bezpieczeństwu i życiu cywili oraz pracowników humanitarnych, pokazuje też, że niesienie pomocy i prowadzenie programów zdrowotnych, także szczepień, jest w takich okolicznościach po prostu niemożliwe.
© UNICEF_UN0822642_Mojtba Moawia Mahmoud

© UNICEF_UN0822642_Mojtba Moawia Mahmoud

Konflikty i kryzysy często idą w parze z chorobami zakaźnymi, skupiając uwagę humanitarną na tragicznych konsekwencjach doraźnych, a odciągając od długotrwałych działań systemowych i prewencyjnych. Obserwujemy to w wielu miejscach na świecie, gdzie zdrowie i życie dzieci stają się w ten sposób podwójnie zagrożone

– mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska.

Musimy podjąć wszelkie starania, aby nadrabiać zaległości po spadku wyszczepialności w takich sytuacjach. Obchodzimy dziś Światowy Dzień Walki z Polio, ale ten problem dotyczy także szczepień przeciw odrze i wszystkich innych rutynowych szczepionek

– dodaje.

W przypadku polio konieczny jest ponowne uzyskanie poziomu szczepień sprzed pandemii, ponieważ grozi nam globalny nawrót tej choroby. Dopóki polio istnieje gdziekolwiek na świecie, stanowi zagrożenie dla wszystkich dzieci. Ten wirus nie zna granic geograficznych i może łatwo rozprzestrzeniać się i paraliżować dzieci nawet w krajach, które były wolne od polio przez dziesięciolecia. Pokazują to doniesienia o przypadkach polio z Malawi, Mozambiku, Izraela, Wielkiej Brytanii i USA.
© UNICEF_UN0757752_Souleiman

© UNICEF_UN0757752_Souleiman

UNICEF co roku pomaga zaszczepić przeciwko polio ponad 400 mln dzieci na całym świecie. We współpracy z rządami, partnerami i zatwierdzonymi producentami UNICEF dostarcza 1 mld dawek szczepionek przeciwko polio rocznie, co obejmuje zarządzanie łańcuchem chłodniczym i logistyką w celu zapewnienia, że kraje otrzymują bezpieczne i odpowiednie ilości tej szczepionki. Jesteśmy też liderem w budowaniu zaufania do szczepionek.

Wyeliminowanie polio w ciągu tej dekady będzie kluczowe dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju w zakresie zdrowia, ale przede wszystkim będzie największym zwycięstwem dla wszystkich dzieci. Pozbycie się polio będzie oznaczało, że dopiero druga choroba w historii ludzkości zostanie całkowicie wyeliminowana z naszej planety. Pierwszą była ospa prawdziwa

 – mówi Renata Bem.

Żródło materiału: UNICEF Polska

Polecane wiadomości