-3.8 C
Warszawa
1 grudnia, 2023, 17:57
MigranciwPolsce.pl
UNICEF

Miesiąc później ponad 850 000 dzieci zostało przesiedlonych w wyniku śmiertelnych trzęsień ziemi w południowej Turcji i Syrii

Miesiąc po dwóch katastrofalnych trzęsieniach ziemi, które nawiedziły południową Turcję i Syrię, ponad 850 000 dzieci pozostaje przesiedlonych po tym, jak zostały zmuszone do opuszczenia zniszczonych lub zniszczonych domów.

Liczba dzieci zabitych i rannych podczas trzęsień ziemi i ich następstw nie została jeszcze potwierdzona, ale prawdopodobnie sięga wielu tysięcy. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w wyniku trzęsień ziemi i wstrząsów wtórnych osiągnęła ponad 50 000 osób, a tysiące innych zostało rannych i masowe zniszczenia budynków i innej niezbędnej infrastruktury.

Wpływ trzęsień ziemi na dzieci i rodziny w regionie był katastrofalny, pozostawiając setki tysięcy w rozpaczliwych warunkach. Wiele rodzin straciło domy i mieszka teraz w tymczasowych schroniskach.

W samej Turcji ponad 1,9 miliona osób przebywa w tymczasowych schroniskach z ograniczonym dostępem do podstawowych usług, takich jak woda, usługi sanitarne i medyczne na dotkniętych obszarach. 2,5 miliona dzieci w kraju wymaga pilnej pomocy humanitarnej.

„Rodziny zmuszone do opuszczenia swoich domów przez trzęsienia ziemi spędziły ostatnie cztery tygodnie skupiając się na przetrwaniu, ich życie zostało wstrzymane, podczas gdy wstrząsy wtórne nadal huczą” – powiedział dyrektor regionalny UNICEF na Europę i Azję Środkową, Afshan Khan. „Obecnie niezwykle ważne jest, aby zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc rodzinom rozpocząć odbudowę ich życia – zapewniając dzieciom wsparcie psychospołeczne, jak najszybciej przywracając je do nauki i zapewniając pewną stabilność w chaosie”.

Uważa się, że w Syrii ponad 500 000 ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów przez trzęsienia ziemi. Domy wielu rodzin zostały zniszczone, a wiele dzieci boi się wrócić do zniszczonych domów z powodu trwających wstrząsów wtórnych. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi Syria miała największą liczbę osób wewnętrznie przesiedlonych na świecie, z 6,8 milionami przesiedleńców – w tym prawie trzema milionami dzieci. W całej Syrii trzęsienia ziemi dotknęły ponad 3,7 miliona dzieci.

„Nawet przed tymi katastrofalnymi trzęsieniami ziemi potrzeby humanitarne wśród dzieci w Syrii były większe niż kiedykolwiek” – powiedziała dyrektor regionalna UNICEF na Bliski Wschód i Afrykę Północną Adele Khodr. „Gdy zbliżamy się do 12 długich lat konfliktu, miliony rodzin żyją na krawędzi katastrofy, czując się tak, jakby świat o nich zapomniał. Musimy wspierać te rodziny na dłuższą metę, pomagając im pozbierać się z życia”. 

UNICEF dotarł do prawie pół miliona ludzi z ratującymi życie usługami i dostawami wody, urządzeń sanitarnych i higienicznych (WASH), w tym poprzez transport wodny, gospodarkę odpadami stałymi, odmulanie szamb, a także dostarczanie rodzinnych zestawów higienicznych i innych środków ratujących życie w całej Syrii . Ponad 294 000 osób, w tym schronienie w schroniskach, otrzymało niezbędne zaopatrzenie i konsultacje medyczne za pośrednictwem ośrodków zdrowia wspieranych przez UNICEF i mobilnych zespołów zdrowotnych. Ponad 130 000 dzieci poniżej piątego roku życia otrzymało wsparcie żywieniowe na obszarach dotkniętych trzęsieniem ziemi. UNICEF dotarł również do ponad 100 000 dzieci i opiekunów ze wsparciem psychologicznym, w tym z pierwszą pomocą psychologiczną, zajęciami rekreacyjnymi, wsparciem psychospołecznym w zakresie zdrowia psychicznego i sesjami dla rodziców.

„Zagrożenia nadchodzą szybko i gęsto dla rodzin narażonych na skutki trzęsienia ziemi” – powiedział Khodr. „Kompleksowa, zintegrowana reakcja mająca na celu wsparcie dzieci i rodzin ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania tym zagrożeniom przytłaczającym i tak już katastrofalną sytuację. Zespoły UNICEF są tam z dziećmi i rodzinami dotkniętymi chorobą, ale potrzeby są ogromne, a ciągłe wsparcie jest niezbędne”.

W Turcji UNICEF przekazał odzież zimową, grzejniki elektryczne i koce prawie 277 tysiącom osób, w tym ponad 163 tysiącom dzieci. Ściśle współpracując z Ministerstwem Zdrowia, UNICEF pozyskuje szczepionki ratujące życie i sprzęt do przechowywania w łańcuchu chłodniczym. Środki higieniczne otrzymało 258 000 osób, w tym 148 000 dzieci. UNICEF tworzy przyjazne dzieciom przestrzenie w pobliżu ośrodków tymczasowego zakwaterowania i jak dotąd zapewnił psychospołeczną pierwszą pomoc i zajęcia rekreacyjne dla ponad 193 000 osób. UNICEF wsparł Ministerstwo Edukacji Turcji w rozbiciu 87 namiotów, które są wykorzystywane jako tymczasowe centra edukacyjne. Zajęcia wyrównawcze prowadzone są na dwie zmiany, z których codziennie korzysta prawie 3600 dzieci. UNICEF nadal identyfikuje dzieci bez opieki i odseparowane od rodziców i kieruje je do dalszej pomocy.

„Dzieci widziały, jak cały ich świat rozpada się na ich oczach, ale wiemy, jak pomóc im odbudować” – powiedział Khan. „Zapewnienie dzieciom narzędzi – wsparcia psychospołecznego, zabawy i nauki oraz stabilności wynikającej ze świadomości, że ich podstawowe potrzeby są zaspokojone – jest niezmiernie ważne dla zapewnienia im długoterminowego dobrostanu”.

W Turcji UNICEF prosi o 196 milionów dolarów, aby dotrzeć do 3 milionów ludzi, w tym 1,5 miliona dzieci.  

W Syrii UNICEF potrzebuje 172,7 mln USD na udzielenie natychmiastowej pomocy ratującej życie 5,4 mln osób (w tym 2,6 mln dzieci) dotkniętych trzęsieniem ziemi.

ZAPRASZAMY DO WSPARCIA UNICEF
Zdjęcie: UNICEF/ Ölçer

Polecane wiadomości

Kryzys klimatyczny zmienia nie tylko planetę, ale także życie dzieci

UNICEF

Dziś święto pracowników Prokuratury Ukrainy. W obecności Gene'a…

Zelenskiy Official

Ten maluch dzięki Wam otrzymuje leki ratujące jego życie Jest leczony w misyjny…

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej