2.1 C
Warszawa
10 stycznia, 2025, 12:33
MigranciwPolsce.pl
Niech kandydaci do Parlamentu Europejskiego usłyszą głos młodego pokolenia

Niech kandydaci do Parlamentu Europejskiego usłyszą głos młodego pokolenia

Od zwiększania partycypacji dzieci i młodzieży w życiu społecznym i publicznym, przez konieczność zmian w systemie edukacji i opiece zdrowotnej, po intensyfikację zielonej transformacji i poprawę świadomości zagrożeń cyfrowych – młodzi ludzie mają bardzo konkretne potrzeby i oczekiwania. Jasno dają też do zrozumienia, że chcieliby, aby tymi zagadnieniami zajął się Parlament Europejski w nowej kadencji. Postanowiliśmy więc zapytać, jak na te sprawy patrzą kandydaci przed czerwcowymi eurowyborami.

UNICEF Polska od wielu lat systematycznie i konsekwentnie wspiera młodych ludzi w Polsce, propagując ideę partycypacji młodych, oddając im głos i tworząc przestrzeń do tego, aby mogli uczestniczyć w życiu społecznym oraz wypowiadać się na ważne dla nich tematy.

Najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego mogą okazać się niezwykle istotne w długoterminowej perspektywie dobrostanu dzieci i młodzieży. W najbliższej kadencji zgromadzenie pracować będzie nad nową strategią, której wiele elementów będzie miało wręcz bezpośrednie przełożenie na jakość życia i przyszłość najmłodszych obywateli Wspólnoty

– mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska.

Tym bardziej istotne jest więc, aby opinie i postulaty młodego pokolenia zostały wysłuchane. My, dorośli, i instytucje, w których działania się angażujemy, musimy poważnie traktować ten głos oraz uwzględniać go podejmując istotne zobowiązania oraz decyzje kształtujące polityki w różnych obszarach życia Unii Europejskiej

– dodaje.

Przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego przeprowadziliśmy warsztaty, podczas których młodzież z różnych stron Polski wypracowała listę szczególnie dla nich istotnych zagadnień. Uczestnicy spotkania chcieliby, aby były one uwzględnione w kontekście europejskim. Postanowiliśmy więc w ich imieniu zwrócić się do polskich komitetów wyborczych, które zgłosiły kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, aby poznać ich stanowiska w tym zakresie.
W jaki sposób w programach wyborczych komitetów planowane jest podjęcie kwestii, wskazanych przez młodzież jako priorytetowe? Uzyskane odpowiedzi będziemy sukcesywnie zamieszczać na stronie unicef.pl.
O sprawach ważnych dla młodych w Europie można także poczytać w podsumowaniu badania Europe Kids Want 2024.
Źródło: UNICEF

Polecane wiadomości