2.7 C
Warszawa
23 grudnia, 2024, 09:43
MigranciwPolsce.pl
UNICEF

Połączenie nieustających ataków, niedożywienia i chorób zagraża ponad 1,1 mln dzieci w Strefie Gazy

W Strefie Gazy 90 proc. dzieci poniżej 2. roku życia cierpi z powodu niedoborów żywnościowych, a w ciągu zaledwie jednego tygodnia liczba przypadków biegunki wzrosła o połowę. Najmłodsi stoją w obliczu śmiertelnego połączenia trzech niebezpiecznych czynników: czternastu tygodni nieustającej eskalacji konfliktu zbrojnego, coraz bardziej powszechnego niedożywienia oraz gwałtownie rozprzestrzeniających się chorób. Zagrożonych jest ponad 1,1 mln dzieci.

Analiza przy zastosowaniu Zintegrowanej Klasyfikacji Fazy Bezpieczeństwa Żywnościowego (IPC) wykazała w ostatnim czasie bardzo wysokie ryzyko głodu w Strefie Gazy. Co najmniej co czwarte gospodarstwo domowe w tym regionie, czyli ponad pół miliona osób, stoi w obliczu katastrofalnego poziomu ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego, co stanowi najwyższy poziom ostrzeżenia.
© UNICEF_UNI495577_ZAGOUT

© UNICEF_UNI495577_ZAGOUT

Szczególnie niepokojąca jest sytuacja ponad 155 tys. kobiet w ciąży i matek karmiących piersią, a także ponad 135 tys. dzieci poniżej 2. r.ż., biorąc pod uwagę ich szczególne potrzeby żywieniowe i podatność na zagrożenia. W tej grupie wiekowej ok. 90 proc. najmłodszych spożywa dwie lub mniej grup żywności – wynika z ankiety UNICEF z 26 grudnia. Otrzymują tylko zboża (w tym chleb) lub mleko, co spełnia definicję “poważnego ubóstwa żywnościowego”. Różnorodność diety kobiet w ciąży i karmiących piersią jest również poważnie zagrożona: co czwarta spożywa tylko jeden rodzaj żywności, a prawie 65 proc. tylko dwa.

Dzieci w Strefie Gazy od wielu tygodni mierzą się z koszmarem, który pogarsza się z każdym dniem. Wiele z nich ginie i odnosi obrażenia w wyniku walk, a ich życie jest coraz bardziej zagrożone z powodu chorób, którym można zapobiec oraz braku żywności i wody. Wszystkie dzieci i cywile muszą być chronieni przed przemocą i mieć dostęp do podstawowych usług i dostaw

– mówi Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF.

Stale pogarszające się warunki życia w połączeniu ze złym stanem zdrowia i niewystarczającym poziomem odżywienia powodują, że dzieci są bardziej podatne na poważne infekcje, takie jak ostra biegunka. W Strefie Gazy u dzieci poniżej 5. r.ż. liczba przypadków biegunki wzrosła z 48 tys. do 71 tys. w ciągu zaledwie jednego tygodnia, od 17 grudnia. To przyrost o 3,2 tys. dziennie, podczas gdy przed eskalacją działań wojennych odnotowywano średnio 2 tys. nowych zachorowań miesięcznie. Ostra i długotrwała biegunka poważnie naraża najmłodsze dzieci na wysokie ryzyko śmierci.
© UNICEF_UNI488764_Al-Qattaa

© UNICEF_UNI488764_Al-Qattaa

Systemy żywnościowe i zdrowotne w Strefie Gazy stoją w obliczu całkowitego załamania. Ponad 80 proc. małych dzieci doświadcza poważnych niedoborów żywnościowych , a ponad dwie trzecie szpitali nie funkcjonuje z powodu braku paliwa, wody i niezbędnych środków medycznych lub z powodu katastrofalnych uszkodzeń w wyniku ataków. Ponadto przesiedlone dzieci i ich rodziny nie są w stanie utrzymać niezbędnego poziomu higieny potrzebnego do zapobiegania chorobom, biorąc pod uwagę alarmujący brak bezpiecznej wody i urządzeń sanitarnych. Nieliczne funkcjonujące szpitale są tak skoncentrowane na reagowaniu na dużą liczbę pacjentów rannych w konflikcie, że nie są w stanie odpowiednio leczyć ognisk chorób. Połączonymi skutkami nieustających ataków, niedożywienia i chorób zagrożonych jest ponad 1,1 mln dzieci w Strefie Gazy.
Źródło: UNICEF

Polecane wiadomości