11.8 C
Warszawa
13 czerwca, 2024, 06:07
MigranciwPolsce.pl
UNICEF

Ponad 40 000 dzieci wzięło udział w ogólnoukraińskim dyktandzie radiowym na temat bezpieczeństwa w kopalniach

KIJÓW, 5 kwietnia 2023 r. — W Międzynarodowym Dniu Wiedzy o Minach ponad 40 000 dzieci przyłączyło się do ogólnokrajowego dyktanda radiowego na temat bezpieczeństwa w kopalniach, transmitowanego przez ukraińskie radio i różne platformy internetowe. Dzieci wysłuchały ratujących życie wskazówek i zapisały je po głosie Patrona, znanego ukraińskiego psa wykrywającego bomby z popularnej kreskówki i oficjalnego ambasadora UNICEF-u.

Aby przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa w kopalniach, UNICEF zorganizował dyktando „Razem dla bezpieczeństwa” wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki Ukrainy (MES), Państwową Służbą Ratunkową Ukrainy (SES), Ukraińskim Radiem i Centrum Akcji Minowych. Ponad 1400 dzieci przybyło, aby napisać dyktando na miejscu w UNICEF Spilno Child Spots we wszystkich regionach Ukrainy, prawie 40 000 kolejnych dołączyło online, wszystkie podekscytowane nauką od swojego ulubionego bohatera kreskówek, jak zachować bezpieczeństwo w pobliżu materiałów wybuchowych.

„Bezpieczeństwo w kopalniach stało się kluczową wiedzą dla ukraińskich dzieci, ponieważ wojna uczyniła Ukrainę jednym z najbardziej skażonych minami krajów na świecie. Aby zmniejszyć ryzyko odniesienia obrażeń lub śmierci, UNICEF od 2014 roku uczy ukraińskie dzieci zasad bezpieczeństwa w kopalniach. dotrzeć do rodziców i nauczycieli z praktycznymi radami, jak zwiększyć świadomość i wysiłek” – powiedział przedstawiciel UNICEF na Ukrainie Murat Sahin.

Według danych SES od 4 kwietnia 2023 r. nawet 174 tys. km2 (prawie 30%) terytorium Ukrainy może być skażonych materiałami wybuchowymi lub minami. SES informuje, że zdarzały się przypadki zaminowania dziecięcych zabawek i innych przedmiotów, które przyciągają uwagę dzieci, a tym samym stanowią poważne zagrożenie dla ich życia i zdrowia.

Misja Obserwacyjna Praw Człowieka ONZ na Ukrainie w okresie od 24 lutego 2022 r. do 5 marca 2023 r. zweryfikowała 83 ofiary wśród dzieci spowodowane minami i materiałami wybuchowymi.

W 2022 roku UNICEF we współpracy z SES i Patron dotarł do prawie 10 milionów ludzi z zakrojoną na szeroką skalę kampanią na temat bezpiecznego zachowania przy minach i amunicji wybuchowej. Ponad 300 000 dzieci i ich opiekunów wzięło udział w około 20 000 zajęć edukacyjnych w szkołach i Punktach Dziecka UNICEF Spilno. Prawie 75 000 dzieci i młodzieży wzięło udział w internetowych lekcjach edukacyjnych dotyczących zagrożeń związanych z materiałami wybuchowymi.

Nagrania dyktanda „Razem dla bezpieczeństwa” i poznanie zasad, które ratują życie, można też posłuchać na YouTube lub na Facebooku UNICEF-u, na Facebooku Ministerstwa Edukacji i Nauki , na YouTube lub na Facebooku SES , w ukraińskim radiu YouTube czy na stronie Mine Action Facebook Centrum .

Materiały UNICEF dotyczące bezpiecznych zachowań dla dzieci w różnym wieku oraz poradniki do lekcji bezpieczeństwa w kopalniach dla nauczycieli są dostępne do pobrania na stronie https://bezpeka.info/ — serwisie uruchomionym przez UNICEF wspólnie z MES, SES i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Ukrainie na początku tego roku.

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło, że 4 kwietnia każdego roku będzie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Minach i Pomocy w Rozminowywaniu. Ma na celu podniesienie świadomości na temat min i ERW oraz ułatwienie ich likwidacji. Dzień Świadomości Min jest obchodzony w celu wspierania rozwoju krajowych zdolności do zwalczania min w krajach, w których miny i ERW stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, zdrowia i życia ludności cywilnej.
ZAPRASZAMY DO WSPARCIA UNICEF

Źródło:https://www.unicef.org/ukraine/en/

 

 

Polecane wiadomości

Skip to content