2 C
Warszawa
5 listopada, 2024, 06:36
MigranciwPolsce.pl
UNICEF

Trzy czwarte dzieci w Libanie zagrożonych ubóstwem

Działania wojenne trwające w południowym Libanie zbierają tragiczne żniwo wśród cywilów. Ok. 90 tys. osób, z których jedna trzecia to dzieci, musiało opuścić domy w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Nasilający się konflikt oraz pogłębiające się konsekwencje kryzysu gospodarczego nakładają się na siebie, spychając całe rodziny i dzieci w ubóstwo. Zagrożonych nim jest 75 proc. najmłodszych w Libanie.

Eskalacja konfliktu zbrojnego w południowym Libanie doprowadziła do śmierci 344 osób, w tym 8 dzieci, a 75 najmłodszych jest wśród 1359 rannych – wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia Publicznego.
© UNICEF_UN0693755_UNICEF Lebanon

© UNICEF_UN0693755_UNICEF Lebanon

Konsekwencją działań zbrojnych jest też uszkodzona infrastruktura i obiekty cywilne, co znacząco wpływa na poziom podstawowych usług, na których polegają dzieci i ich rodziny. Dziewięć stacji wodnych, obsługujących stutysięczną populację, zostało poważne uszkodzonych, zamkniętych jest 70 szkół, co oznacza, że 20 tys. uczniów nie może uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych. Z powodu działań wojennych zamknięto 23 placówki służby zdrowia, z których na co dzień korzystało 4 tys. osób.

Ponieważ konflikt na południu Libanu trwa już siódmy miesiąc, jesteśmy głęboko zaniepokojeni sytuacją dzieci i rodzin, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów, a także głębokim długofalowym wpływem tej przemocy na bezpieczeństwo dzieci, ich zdrowie i dostęp do edukacji

– mówi Edouard Beigbeder, przedstawiciel UNICEF w Libanie.

Dopóki sytuacja będzie tak niestabilna, dopóty cierpieć będzie więcej dzieci. Ochrona najmłodszych jest obowiązkiem wynikającym z międzynarodowego prawa humanitarnego, a każde dziecko zasługuje na bezpieczeństwo

– dodaje.

© UNICEF_UN0626900_Choufany

© UNICEF_UN0626900_Choufany

Liban od 2019 r. nieustająco zmaga się z konsekwencjami obciążającego kryzysu, wpływającego na podstawowe usługi w tym kraju. Jeszcze przed obecną eskalacją konfliktu zbrojnego, system opieki zdrowotnej i edukacji były na skraju załamania. Placówki służby zdrowia nie są w stanie sprostać istniejącemu i zwiększającemu się zapotrzebowaniu na publiczną opiekę z powodu niedoboru środków, takich jak dostęp do energii, ograniczone zasoby ludzkie, braki w posiadanym sprzęcie i lekach. Kolejne bezprecedensowe kryzysy ekonomiczne, które zdewastowały kraj w ostatnich latach, zaostrzyły istniejące słabości gospodarcze, powodując utratę miejsc pracy i dochodów, a także wysoką inflację. Na tak trudną sytuację nakładają się konsekwencje działań wojennych, co dodatkowo zagraża zdrowiu, bezpieczeństwu i przyszłości dzieci w Libanie.
Źródło: UNICEF

Polecane wiadomości

Skip to content