7.9 C
Warszawa
2 marca, 2024, 00:07
MigranciwPolsce.pl
WIADOMOŚCI-AKTUALNOŚCI

Tylko w 2022 r. 98 tys. dziewcząt w wieku 10-19 lat zostało zakażonych wirusem HIV. To 1900 nowych zakażeń każ…


⚠Tylko w 2022 r. 98 tys. dziewcząt w wieku 10-19 lat zostało zakażonych wirusem HIV. To 1900 nowych zakażeń każdego tygodnia.

To głównie dziewczęta ponoszą ciężar epidemii HIV, a powodami są:
◾ nierówności płci i brak możliwości wynegocjowania bezpiecznego seksu,
◾ mieszkanie w społeczności położonej z dala od ośrodków opieki zdrowotnej,
◾ brak dostępu do programów profilaktyki HIV oraz edukacji na temat zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.

W skali globalnej prawie 1 mln osób w wieku 0-19 lat żyjących z wirusem nie otrzymuje leczenia, które daje szansę na normalne życie i zapobiega rozwojowi AIDS u zakażonego. Ok. 60% grupy nieleczonych młodych znajduje się w Afryce Wschodniej i Południowej.

W Światowym Dniu AIDS warto wspomnieć, że postęp w kierunku wyeliminowania tej choroby jest zauważalny, lecz powolny – od 2010 roku liczba zakażonych dziewcząt spadła o połowę.

💊Odpowiednia farmakoterapia jest w stanie powstrzymać rozwój AIDS i umożliwić zakażonemu wirusem HIV normalne życie. Budowanie świadomości na temat AIDS i wirusa HIV, profilaktyka oraz edukacja seksualna to podstawowe czynniki, które pomagają nam drodze do wyeliminowania choroby każdego dnia.
Żródło materiału: UNICEF Polska

Polecane wiadomości

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale w każdej chwili możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej