-2.8 C
Warszawa
6 grudnia, 2023, 12:44
MigranciwPolsce.pl
UNICEF

UNICEF dostarcza na Ukrainę ponad 35 000 dawek szczepionki przeciw odrze

KIJÓW, 31 marca 2023 r. — UNICEF dostarczył na Ukrainę 35 200 dawek szczepionek skojarzonych przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR). W kwietniu UNICEF wyśle ​​dodatkowe 657 000 dawek, aby wesprzeć Narodowy Program Szczepień i szczepienia uzupełniające dla tych, którzy pominęli jakąkolwiek dawkę zgodnie z Narodowym harmonogramem szczepień.

Bieżąca partia dotarła wcześnie po dwóch potwierdzonych przypadkach odry na Ukrainie w celu wsparcia działań reagowania. Szczepionka jest udzielana bezpłatnie w ramach pomocy humanitarnej.

„W tej chwili istnieje ryzyko ponownego wybuchu jednej z najbardziej zaraźliwych na świecie infekcji na Ukrainie. Wojna pogorszyła sytuację ze względu na zniszczoną infrastrukturę medyczną i stłoczenie ludzi w schroniskach. UNICEF nadal wspiera Rząd Ukrainy w zapewnieniu niezbędnych szczepionki są dostępne, aby chronić ukraińskie dzieci”, powiedział przedstawiciel UNICEF na Ukrainie Murat Sahin.

Odra jest wysoce zaraźliwa i wystarczająco niebezpieczna, aby spowodować kalectwo, a nawet śmierć. W przypadku kobiet w ciąży może również wywołać przedwczesny poród i niską masę urodzeniową dziecka.

Chociaż nie istnieją specyficzne leki na odrę, odrze można skutecznie zapobiegać za pomocą szczepionek. Dwie dawki podane w wieku 12 miesięcy i 6 lat zapewniają ochronę na całe życie. Ogniska odry mają charakter cykliczny i występują co 5-6 lat z powodu niewystarczającego poziomu rutynowych szczepień. Ostatnia epidemia na Ukrainie miała miejsce w latach 2017-2019.

„W czasach, gdy rodzice robią wszystko, aby uchronić swoje dzieci przed oczywistymi zagrożeniami wojny, ważne jest również, aby uchronić je przed niewidzialnym wrogiem – chorobami zakaźnymi” – powiedział Ihor Kuzin, wiceminister zdrowia i główny lekarz państwowy Ukraina. „Dlatego jesteśmy wdzięczni naszym międzynarodowym partnerom za wsparcie naszych wysiłków na rzecz wprowadzenia rutynowych szczepień na Ukrainie. Apelujemy do rodziców o odpowiedzialność, sprawdzanie statusu szczepień swoich dzieci i nadrabianie zaległości w rutynowych szczepieniach”.

Wraz z partnerami UNICEF będzie nadal wspierać Ukrainę w szczepieniach przeciwko innym chorobom, którym można zapobiegać.

 

ZAPRASZAMY DO WSPARCIA UNICEF
Zdjęcie: UNICEF

Polecane wiadomości

W czasach ogólnego dobrobytu ponad 69 mln dzieci z 40 najbogatszych państw świata nadal żyje w ubóstwie

UNICEF

“Nie mamy wśród naszych wolontariuszy zbyt wielu mężczyzn w sile wieku, więc dzi…

Redemptoris Missio

Dziś wszyscy jesteśmy Najpiękniej DZIĘKUJEMY za każdą podarowaną PACZKĘ ŚWIĄTECZNĄ dla ubogich dzieci w Burun…

Dzieci Afryki

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej