5.4 C
Warszawa
18 listopada, 2024, 00:34
MigranciwPolsce.pl
UNICF

UNICEF uruchomił w Polsce sześć Spilno Hubs w ciągu pięciu miesięcy, aby wspierać uchodźców z Ukrainy i integrację lokalnych społeczności

Warszawa, 23 marca 2023 r. – Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce otworzyło właśnie szóste Spilno Hub, aby wspierać uchodźców, którzy uciekli przed wojną w Ukrainie, a także lokalne społeczności. Spilno są prowadzone przy współpracy z samorządami i lokalnymi organizacjami społecznymi. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy powstały w Łodzi, a następnie w Lublinie, Białymstoku, Poznaniu, Katowicach i Gdyni.

W miarę przedłużania się wojny w Ukrainie, uchodźcze rodziny potrzebują bardziej trwałego wsparcia w społecznościach, w których żyją. Ideą „Spilno”, co w języku ukraińskim oznacza „wspólnie” lub „razem” jest zapewnienie kompleksowego i długofalowego wsparcia w zakresie integracji, zdrowia psychicznego, pomocy prawnej, ochronnej, edukacyjnej i społecznej dla najbardziej potrzebujących dzieci i rodzin, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Spilno zapewniają również bezpieczną przestrzeń do integracji z lokalną społecznością.

Kiedy przyjechałem do Polski niedługo po eskalacji wojny w Ukrainie zobaczyłem, jak wiele dzieci i rodzin potrzebuje natychmiastowego wsparcia w zakwaterowaniu, wyżywieniu czy opiece zdrowotnej. Zobaczyłem też, jak solidarnie Polacy otworzyli swoje serca i domy na gości z Ukrainy, powiedział dr Rashed Mustafa, Krajowy Koordynator Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce. „Te potrzeby są nadal aktualne, ale zapewnienie długoterminowego wsparcia jest teraz równie ważne. Spilno Hubs robią to właśnie w miejscu, w którym dzieci i rodzice z Ukrainy wracają do zdrowia po negatywnych doświadczeniach i znajdują profesjonalne wsparcie w budowaniu swojego życia w Polsce niezależnie od długości ich pobytu.”

Każde Spilno Hub jest dostosowane do lokalnych potrzeb, ale każde zapewnia też podstawowy pakiet usług mających na celu integrację uchodźców. Spilno Hubs oferują kompleksowe wsparcie informacyjne i pomoc dotyczącą dostępu do usług publicznych, wsparcia psychospołecznego dla dzieci i opiekunów, naukę języka polskiego i angielskiego, porady prawne, zajęcia ruchowe, rozwój kompetencji, aktywności dla najmłodszych i młodzieży.

Szeroki wachlarz usług oferowanych w Spilno Hubs nie są przeznaczone tylko dla dzieci i ich rodzin, które uciekły przed wojną w Ukrainie, ale także dla wszystkich osób w lokalnej społeczności, które potrzebują naszego wsparcia, mówi Rashed Mustafa. Tutaj najmłodsi mogą się uczyć, bawić i nawiązywać nowe znajomości, czyli robić to, co dzieci lubią i czego potrzebują najbardziej – bo dziecko jest dzieckiem bez względu na wszystko.

Spilno Hubs w Polsce są częściowo inspirowane przez Spilno Child Spots prowadzone przez UNICEF w Ukrainie. Są to ośrodki pomocy humanitarnej, których celem jest wspieranie dzieci poszkodowanych na skutek wojny poprzez pomoc rzeczową, dostęp do usług i inne działania.

Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce, które powstało w marcu 2022 r., działa na rzecz pomocy dzieciom i ich rodzinom, które uciekły przed wojną na Ukrainie. Współpracujemy z władzami krajowymi i samorządowymi, a także partnerami społeczeństwa obywatelskiego, aby zapewnić, że dzieci mogą się uczyć, być zdrowe i bezpieczne.

Więcej informacji na stronie Biura UNICEF www.unicef.org/eca/poland oraz na naszej stronie Spilno, która zawiera najnowsze informacje w języku ukraińskim dla rodzin szukających schronienia w Polsce: https://spilnoinpl.org/.

Ta praca na rzecz wspierania dzieci i rodzin uchodźców w Polsce jest możliwa dzięki darowiznom publicznych i prywatnych darczyńców z całego świata.

ZAPRASZAMY DO WSPARCIA UNICEF
Zdjęcie: UNICEF/UN0766101/Reklajtis

Polecane wiadomości

Skip to content