Pierwsze posiedzenie Komitetu Stowarzyszenia Społeczeństwa Obywatelskiego Departamentu Komunikacji Globalnej Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2023 r. odbyło się 24 marca w celu przeglądu ostatnich wniosków o stowarzyszenie z Departamentem. Komitet zatwierdził formalne stowarzyszenie 17 organizacji społeczeństwa obywatelskiego z Departamentem.
Organizacje społeczeństwa obywatelskiego odgrywają kluczową rolę w globalnym rozpowszechnianiu informacji na temat pracy i priorytetów Organizacji i jako takie odgrywają nieocenioną rolę we wzmacnianiu zasięgu i wpływu celów Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz realizacji jej priorytetów. Ta współpraca była szczególnie cenna w czasie pandemii COVID-19. Równie ważna była rola społeczeństwa obywatelskiego w informowaniu o działaniach na rzecz klimatu i inspirowaniu ich, przeciwdziałaniu zagrożeniom dla pokoju i bezpieczeństwa oraz propagowaniu podstawowych praw człowieka.
Dyrektor Działu Pomocy, Maher Nasser, który przewodniczy Komitetowi Stowarzyszenia, powitał nowe organizacje społeczeństwa obywatelskiego, które przybyły z całego świata, w tym z Australii, Burundi, Kamerunu, Indii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Jemenu. „Współpraca z naszym Wydziałem to początek podróży, która – mamy nadzieję – wzbogaci nie tylko organizacje i ich członków, ale także nas. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wnoszą nowe — i często kreatywne — perspektywy na wielostronne fora, które Departament ma zaszczyt wspierać” — powiedział Nasser w swoim przesłaniu do nowo stowarzyszonych organizacji. „Nasza praca mająca na celu sprostanie naszym globalnym wyzwaniom nie mogłaby się powieść bez współpracy i integracji”.
W swoim raporcie Nasz wspólny program sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział: „Uważam, że ONZ musi słuchać, koordynować i współpracować ze społeczeństwem obywatelskim”. Dalej wskazał: „Uważam również, że w tej chwili najbardziej potrzebne jest wyjście poza rolę konsultacyjną i rzeczniczą, a raczej bezpośrednie włączenie wszystkich części systemu Narodów Zjednoczonych do pracy społeczeństwa obywatelskiego we wszystkich filarach naszej zajęcia.” Następujące organizacje, zajmujące się między innymi prawami dzieci, edukacją, reagowaniem kryzysowym, dostępem do wysokiej jakości zasobów zdrowotnych, ochroną środowiska, życiem morskim, prawami osób niepełnosprawnych, świadomością kulturową, włączeniem społecznym oraz wzmocnieniem pozycji kobiet i młodzieży: zostali formalnie związani z Departamentem Komunikacji Globalnej 24 marca:
1. A Call for Peace Corporation – Stany Zjednoczone
2. Arigatou International Nowy Jork – Stany Zjednoczone
3. Building Foundation for Development – Jemen
4. Climate Smart Agriculture Youth Network – Kamerun
5. Friends Without A Border – Stany Zjednoczone
6. Daj im Hand – Stany Zjednoczone
7. GoAhead Mission Inc – Stany Zjednoczone
8. Institute for Life Sciences Collaboration – Stany Zjednoczone
9. Kitchen Connection – Stany Zjednoczone
10. Marevivo International – Włochy
11. Minderoo Foundation – Australia
12. Nacham Africa – Burundi
13. Swarovski Foundation – Wielka Brytania
14. Take Action Global – Stany Zjednoczone
15. Vedanta Society of New York – Stany Zjednoczone
16. Woods Hole Oceanographic Institution – Stany Zjednoczone
17. Youth of India Foundation – Indie
O Departamencie Komunikacji Globalnej Stowarzyszenie Społeczeństwa Obywatelskiego
Departament Komunikacji Globalnej współpracuje z różnymi organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, od małych grup po filie dużych sieci i instytucji akademickich na całym świecie. Organizacje są zobowiązane do spełnienia pewnych minimalnych wymagań, zanim zostaną stowarzyszone z Departamentem. Oczekuje się, że poza swoją główną działalnością organizacje stowarzyszone będą wykorzystywać swoje zasoby komunikacyjne do rozpowszechniania wśród swoich członków i odbiorców informacji otrzymanych z Departamentu na temat pracy Organizacji Narodów Zjednoczonych i zagadnień znajdujących się w jej porządku obrad. Oczekuje się, że stowarzyszone organizacje przyłączą się do globalnych wysiłków na rzecz wspierania Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 i jej 17 celów zrównoważonego rozwoju, promowania i obrony praw człowieka oraz promowania pokoju i bezpieczeństwa.
Organizacje społeczeństwa obywatelskiego zaakceptowane jako stowarzyszenie z Departamentem Komunikacji Globalnej otrzymują do sześciu przepustek (z których dwie są przeznaczone dla przedstawicieli młodzieży w wieku od 18 do 32 lat), aby ułatwić dostęp do oficjalnych spotkań, wydarzeń i sesji informacyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kwaterze Głównej w Nowym Jorku . Zaangażowanie młodzieży jest od wielu lat ważnym wymiarem działań informacyjnych Jednostki ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Organizacje, które pomyślnie spełniają kryteria stowarzyszenia z Departamentem, mogą również proponować i prowadzić spotkania społeczeństwa obywatelskiego organizowane przez Departament. Dedykowane Centrum Zasobów Społeczeństwa Obywatelskiego z materiałami i informacjami na temat pracy Organizacji znajduje się w budynku Instytutu Narodów Zjednoczonych ds. Szkoleń i Badań (UNITAR) pod adresem 801 UN Plaza, 2 .Piętro w Nowym Jorku. [Dostęp do Centrum zasobów społeczeństwa obywatelskiego jest obecnie zawieszony. Z Działem Społeczeństwa Obywatelskiego można się skontaktować pod adresem undgccso@un.org .]
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.un.org/civilsociety lub pod adresem e-mail undgccso@un.org . Informacje o tym, jak ubiegać się o stowarzyszenie, można znaleźć na stronie www.un.org/en/civil-society/page/application .