Dziewczyny, kobiety, zawodniczki, olimpijki – nasze ogromne gratulacje!🥇
Dzięki Waszemu udziałowi w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, dzięki otwartości, zaangażowaniu i determinacji cały świat mógł zobaczyć, z czym mierzą się kobiety w sporcie, ale nie tylko w sporcie. Mógł zobaczyć Waszą niesłychaną siłę. ❤️
🤰 Na Igrzyska w ciąży? Czemu nie! Nada Hafez, szablistka z Egiptu w siódmym miesiącu ciąży czy Yaylagul Ramazanova, łuczniczka z Azerbejdżanu, w Paryżu pojawiła się w szóstym miesiącu ciąży. Przyszłe mamy pokazały swoją determinację i dumę, wzięły udział w sportowych rozgrywkach, mierząc się z trudnym fizycznie, ale też emocjonalnie wyzwaniem.
👶 Żłobek w wiosce olimpijskiej? Świetna sprawa! Na Igrzyskach w Paryżu zawodniczki i zawodnicy po raz pierwszy otrzymali przestrzeń, gdzie mogą spędzić czas z pociechami. Na miejscu mieli do dyspozycji duży pokój z książkami, zabawkami czy basen z piłeczkami. Do tego pojawiły się również stanowiska do przewijania i pokoje do karmienia piersią. To bardzo duże ułatwienie dla kobiet, które do zawodowego sportu wracają po urodzeniu dziecka. Nie muszą rezygnować z treningów czy startów w zawodach mając pewność, że znajdą przestrzeń na rodzinę.
🩸 Okres? Mają go również zawodniczki! O tym przypomniała nam biegaczka Ewa Swoboda, która rzuciła do dziennikarzy „Pogadamy później, dostałam okresu”. Ewa przypomniała wszystkim, że sportowczynie również mają miesiączkę i jest to normalna i naturalna sprawa, która w żadnym wypadku nie powinna być tematem tabu. Rozmawiajmy o tym, bo to kwestia kobiecego zdrowia i kobiecości, która wraz z przekroczeniem linii startu nie znika.
🏃♀️ Stroje? Muszą być funkcjonalne, ale co równie ważne, komfortowe. Zawodniczki nie mogą czuć się obnażone, a ich ciała w skąpych strojach nie mogą być kartą przetargową do przyciągnięcia kibiców. Kolejna sprawa to miesiączka, która może przytrafić się również w trakcie zawodów. W takiej sytuacji kobieta musi mieć wpływ na wybór stroju jak najbardziej komfortowego dla siebie.
🙋♀️Igrzyska, jako arena walki o medale, ale również o prawa kobiet – a jak! Pokazała to Kimia Yousofi – biegaczka, która uciekła z rządzonego przez talibów Afganistanu. Jej rodaczki chcą podstawowych praw, jak chociażby prawo do nauki czy właśnie do uprawiania sportu. Kimia wykorzystała swój start, aby być ich głosem. Głosem kobiet, które nie mogą nic powiedzieć.
A to zaledwie kilka przykładów z Igrzysk w Paryżu. Dałyście siłę, inspirację i chęci do działania kobietom na całym świecie. Dla nas wszystkie jesteście medalistkami! 🥇
#Paris2024 #Olympics
#Dziewczyny #kobiety #zawodniczki #olimpijki #nasze #ogromne #gratulacje..