Jak donosi Biełsat:
600 dni izolacji. Maryi Kalesnikawej pozwolono spotkać się z ojcem
Poinformował dziś o tym propagandysta Raman Pratasiewicz, który był świadkiem rozmowy.
Raman Pratasiewicz był opozycyjnym dziennikarzem, dla którego aresztowania reżim Alaksandra Łukaszenki zmusił w 2021 roku do lądowania samolot Ryanair, sprowadzając na Białoruś sankcje Unii Europejskiej. W toku śledztwa Pratasiewicz zmienił stronę i obecnie wspiera medialnie władze w Mińsku.
Dziś opublikował na Telegramie zdjęcie Maryi Kalesnikawej z ojcem, które podpisał “Dziś spotkaliśmy się z Maryją” i zapowiedział dłuższe wideo z osadzoną w piątek. Więcej informacji reżimowa propaganda nie podała.
Według niezależnego portalu Nasza Niwa spotkanie odbyło się w więziennym szpitalu Kolonii Karnej nr 4 w Homlu, którego wnętrzne rozpoznali czytelnicy – byli więźniowie polityczni. Nie wiadomo, czy opozycjonistka jest tam obecnie leczona.
Tortura incommunicado
Flecistka i promotorka sztuki Maryja Kalesnikawa była w 2020 roku szefową sztabu wyborczego Wiktara Babaryki, a po jego aresztowaniu wsparła Swiatłanę Cichanouską. Gdy reżim Alaksandra Łukaszenki sfałszował wyniki wyborów prezydenckich, weszła do prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej. 7 września 2020 roku została za to zatrzymana.
Skazano ją na 11 lat kolonii karnej za “wzywanie do działań wymierzonych w zadanie szkody bezpieczeństwu narodowemu” (art. 361 kk), “spisek w celu przejęcia władzy” (art. 357 kk), i “stworzenie formacji ekstremistycznej lub udział w niej” (art. 361-1 kk).
Opozycjonistka trafiła do Kolonii Karnej nr 4 w Homlu, gdzie przetrzymywane są więźniarki polityczne. W listopadzie 2022 roku była operowana w związku z zapaleniem otrzewnej, spowodowanym wrzodami żołądka (z powodu perforacji wrzodu żołądka zmarł inny więzień polityczny, malarz Aleś Puszkin). Jedna ze współwięźniarek poinformowała wtedy rodzinę Kalesnikawej, że w związku z chorobą i niewłaściwą dietą schudła ona do 45 kilogramów przy 175 centymetrach wzrostu.
Od tego czasu wobec więźniarki politycznej – tak jak wobec innych czołowych opozycjonistów – reżim stosuje torturę incommunicado. Przez ponad 600 dni nie miała ona kontaktu ze światem zewnętrznym, w tym z najbliższą rodziną. Nie otrzymywała też paczek z ubraniami i lekami. Latem była współosadzona powiedziała Centrum Obrony Praw Człowieka “Wiasna”, że administracja więzienna zakazuje innym więźniarkom kontaktów z Kalesnikawą. Jest ona przez cały czas – także w łazience – pilnowana przez strażniczki więzienne lub osadzone współpracujące z administracją.
Dzisiejsze spotkanie jest prawdopodobnie wynikiem presji, jaką rodzina więźniarki politycznej wywarła na reżim za pomocą światowych mediów. Podczas szczytu BRICS w Kazaniu o izolowanie Kalesnikawej zapytał Łukaszenkę dziennikarz BBC. Dyktator zapewnił wtedy, że jeśli ojciec osadzonej poprosi o widzenie, to dostanie na nie zgodę. A jeśli Kalesnikawa złoży wniosek o ułaskawienie, to jest gotów go rozpatrzyć.
Komentarz Cichanouskiej
Na pierwsze od lat zdjęcie zza krat Kalesnikawej zareagowała już liderka białoruskich sił demokratycznych.
Masza, jak dobrze widzieć twój uśmiech, którym zdobyłaś nas w 2020 i który pozostał ten sam, bez względu na to, co musiałaś przejść. Bardzo się cieszę, że wreszcie mogłaś przytulić tatę i z nim porozmawiać. To wielkie szczęście widzieć cię z bliskimi po prawie dwóch latach izolacji.
Opozycjonistki spędziły razem intensywną kampanię przed wyborami w 2020 roku, objeżdżając kilkadziesiąt miast i miasteczek Białorusi.
Cichanouskaja od czterech lat zabiega o uwolnienie Kalesnikawej i wszystkich więźniów politycznych przemawiając na forach organizacji międzynarodowych i przed kamerami światowych mediów.
pj/belsat.eu
#dni #izolacji #Maryi #Kalesnikawej #pozwolono #spotkać #się #ojcem..