Źródło
👇
Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS) ☺️Dziś jeden z budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wypełnił się rozmowami o asystenturze międzykulturowej! W konferencji „Asystentura międzykulturowa w szkole – od przepisów do praktyki” wzięły udział asystentki i asystenci międzykulturowi oraz romscy, nauczycielki i dyrekcje szkół, przedstawicielki i przedstawiciele samorządów, uczelni a także Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sejm Rzeczypospolitej Polskiej: wiceministra edukacji – Joanna Mucha, przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji i Nauki i była ministra edukacji – Krystyna Szumilas, współorganizatorka konferencji – posłanka Dorota Łoboda oraz wicedyrektorka Departamentu Współpracy Międzynarodowej w MEN – Magda Witan.
Ostatnie cztery lata to przełomowy czas dla asystentury międzykulturowej: 🟠 pandemia wyraźnie pokazała, że asystentki i asystenci są nieodzowną częścią krwioobiegu szkoły i jej tkanką łączną; 🟠 pełnoskalowa agresja Rosji na Ukrainę spowodowała znaczne zwiększenie liczby dzieci, a tym samym także asystentek z Ukrainy w szkołach w Polsce; 🟠 w odpowiedzi na potrzeby dzieci, szkół oraz asystentek, IPSiR UW we współpracy z Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS) utworzyły studia podyplomowe „Asystentura międzykulturowa w szkole“; 🟠 wreszcie, w ostatnich miesiącach na podstawie tzw. specustawy ukraińskiej MEN wprowadził do Ustawy prawo oświatowe funkcję asystenta międzykulturowego. 💪💪🏼💪🏾 Dzisiejsza konferencja była okazją do przyjrzenia się konsekwencjom tych dynamicznych procesów oraz zobaczenia, w jakim miejscu jesteśmy teraz, czego potrzebujemy i jak możemy to osiągnąć.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom oraz panelistkom i panelistom za Waszą obecność, Wasze głosy, wzajemne słuchanie (i słyszenie się ❤️) oraz za atmosferę dialogu i współpracy, którą wspólnie stworzyły_liśmy. Dzisiejsza konferencja była pierwszym z serii wydarzeń w takiej formule, podczas których będziemy pogłębiać rozmowy o asystenturze międzykulturowej w gronie osób i podmiotów zaangażowanych w jej rozwój!
Zapraszamy do objerzenia zdjęć z wydarzenia autorstwa Suzi Andreis! 😊
Konferencja została zorganizowana w ramach projektu „Strengthening the role of cross-cultural assistants for quality education of children and youth with migrant background” wspieranego przez Save the Children International (Poland) ze środków finansowych Humanitarian Fund. Save the Children International – ogromnie dziękujemy za Wasze wsparcie oraz za dostrzeganie i zrozumienie, jak istotnym tematem jest asystentura międzykulturowa! ❤️
–
W debatach panelowych podczas konferencji wzięły / wzięli udział: ▪️ Vinh Cao Hong – asystentka międzykulturowa współpracująca z Polskie Forum Migracyjne, radna dzielnicy Warszawa-Ochota ▪️ Karolina Kwiatkowska – asystentka edukacji romskiej, Sekretarz Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i informacji dla Romów ▪️ Svietlana Sychevska – asystentka międzykulturowa, współzałożycielka i współprzewodnicząca Stowarzyszenie Asystentów Międzykulturowych to MA SENS z Krakowa ▪️ Alina Tkachyk – asystentka międzykulturowa, współzałożycielka i prezeska Stowarzyszenie Tandem z Białegostoku, zrzeszającego asystentki i asystentów międzykulturowych ▪️ Izabela Czerniejewska – przedstawicielka Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, członkini Centrum Badań nad Migracjami UAM oraz Migrant Info Point w Poznaniu ▪️ Anna Domańska – Dyrektorka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kraków ▪️ Agnieszka Kozakoszczak – członkini zarządu Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS), współkoordynatorka Koalicji na rzecz wzmacniania roli asystentek i asystentów międzykulturowych oraz romskich ▪️ dr hab. Mikołaj Pawlak, prof. ucz. z IPSiR UW, wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego ▪️ Magda Witan – Zastępczyni Dyrektorki Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwo Edukacji Narodowej. Debaty poprowadziła Anna Górska – członkini zarządu Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS), współkoordynatorka Koalicji na rzecz wzmacniania roli asystentek i asystentów międzykulturowych oraz romskich.