Uchodźczyni z Sudanu Południowego, Mary Maker, została najnowszą Ambasadorką Dobrej Woli UNHCR, zobowiązując się do wzmacniania głosu innych przymusowo przesiedlonych osób i zwracania uwagi na ich rosnące potrzeby.
Jako dziecko uciekła przed konfliktem w Sudanie Południowym i znalazła schronienie w obozie dla uchodźców Kakuma w Kenii. Po pokonaniu przeszkód, by ukończyć szkołę średnią w kraju, została nauczycielką młodych uchodźców w Kakumie i żarliwą rzeczniczką ich prawa do edukacji, zwłaszcza dla dziewcząt.
Obecnie studiuje teatr i literaturę w ramach programu stypendialnego na uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych. W rozmowie z UNHCR z okazji nominacji Mary Maker ujawniła, co oznacza dla niej bycie Ambasadorem Dobrej Woli i co ma nadzieję osiągnąć w nadchodzących latach.
Co sądzisz o zostaniu Ambasadorem Dobrej Woli?
M.M.: Podekscytowana! Wspieram UNHCR od 2018 roku i jako uchodźca cenię sobie możliwość reprezentowania innych przesiedleńców na całym świecie i wypowiadania się w ich imieniu. Teraz, jako Ambasador Dobrej Woli, mogę nadal używać mojego głosu i osobistych doświadczeń, aby pomagać w zwiększaniu świadomości na temat rosnących potrzeb przesiedleńców. Jako aktor, scenarzysta i reżyser – gawędziarz – oraz rzecznik edukacji, jestem zarówno podekscytowana, jak i zaszczycona, że mogę być częścią rodziny Ambasadorów Dobrej Woli UNCHR!
Jakie były twoje pierwsze wspomnienia związane z UNHCR i dlaczego chciałaś zostać ambasadorem?
MM: Kiedy byłem dzieckiem, zostałam zmuszona do ucieczki przed wojną domową w Sudanie. Kiedy moja rodzina wjechała do Kenii, po raz pierwszy zobaczyłam logo UNHCR na dużych białych ciężarówkach. Byłam tak przerażona, że początkowo nie byłam pewna, czy to dobry czy zły znak, ale mama powiedziała do nas: „Myślę, że nadeszła pomoc”. Kiedy lepiej zrozumiałem rolę i cel UNHCR, wiedziałem, że chcę wesprzeć ich pracę. Wiedziałam, że mogę im pomóc – pomóc milionom innych uchodźców na całym świecie, którzy desperacko potrzebują wsparcia
Co masz nadzieję osiągnąć w roli Ambasadora?
MM: Dla mnie bycie Ambasadorem Dobrej Woli oznacza dbanie o to, aby każdy uchodźca był dostrzegany, a my inwestujemy w jego potencjał. Chcę, aby przesiedleńcy mieli głos. Postrzegam siebie jako gawędziarza, a w mojej roli Ambasadora Dobrej Woli staram się podnosić te głosy i pomagać opowiadać historie tych, którzy są niesłyszani. Jestem pasjonatem edukacji, więc chcę również wspierać UNHCR w jej wysiłkach na rzecz zapewnienia wszystkim przesiedleńcom dostępu do wysokiej jakości edukacji.
Ambasadorzy Dobrej Woli UNHCR i osoby wspierające to jedne z najbardziej rozpoznawalnych twarzy organizacji, które dzięki swoim wpływom, poświęceniu i ciężkiej pracy pomagają rozpropagować jej imię i działalność w każdym zakątku świata.
Aby uzyskać więcej informacji o Mary Maker, odwiedź jej stronę internetową: www.unhcr.org/mary-maker
Autor: Personel UNHCR
Zdjęcie główne: © UNHCR/Ashu Rai