BRUKSELA – Trójstronna grupa zadaniowa UA–UE–ONZ ds. sytuacji migrantów i uchodźców w Libii wezwała społeczność międzynarodową i władze libijskie do współpracy na rzecz poprawy trudnej sytuacji migrantów i uchodźców w Libii.
Na wczorajszym spotkaniu w Brukseli Komisarz ds. Zdrowia, Spraw Humanitarnych i Rozwoju Społecznego Komisji Unii Afrykańskiej Minata Cessouma Samate, Komisarz UE do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson, Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi oraz Dyrektor IOM Generał António Vitorino omówił i przedstawił priorytety grupy zadaniowej.
Członkowie trójstronnej grupy zadaniowej potwierdzili swoje zaangażowanie we wspieranie wysiłków władz libijskich na rzecz rozwiązania pilnych potrzeb w terenie. Współpracując z innymi podmiotami, zintensyfikują swoje wysiłki na rzecz dalszego wspierania rozwoju niedyskryminujących ram prawnych i politycznych dla migrantów i uchodźców, opartych na normach międzynarodowych i UA oraz prawach człowieka, w celu ochrony i ratowania życia wzdłuż szlakach migracyjnych, a zwłaszcza w Libii.
Wezwali ponadto władze libijskie do zaprzestania arbitralnych zatrzymań migrantów i uchodźców, poczynając od kobiet i dzieci, a także innych osób o szczególnych potrzebach lub niepełnosprawnościach. Grupa zadaniowa jest gotowa pomóc władzom libijskim w zapewnieniu praktycznych alternatyw, takich jak zwolnienie do społeczności lub zakwaterowanie w ośrodkach reagowania na migrantów (MRC), gdzie mogą oni otrzymać wsparcie psychospołeczne i pomoc zdrowotną.
Grupa zadaniowa wezwała społeczność międzynarodową do wspierania władz libijskich w zwalczaniu handlu ludźmi i przemytu migrantów, w szczególności poprzez ułatwianie skutecznych działań ścigania i zapobieganie ryzyku ponownego handlu ludźmi i zaginięć. Grupa zadaniowa zgodziła się również wspierać podnoszenie świadomości na temat niebezpieczeństw związanych z podróżowaniem szlakami migracyjnymi oraz poszukiwać trwałych rozwiązań dla migrantów i uchodźców.
Grupa zadaniowa zobowiązała się do wspierania wysiłków rządu libijskiego na rzecz zapewnienia lepszego zarządzania migracją i zarządzania granicami, przy jednoczesnym wspieraniu pełnego poszanowania praw człowieka uchodźców i migrantów oraz dostępu do ochrony. Wezwali ponadto władze Libii do wydawania dokumentacji dla migrantów zarobkowych w kraju i uznawania dokumentacji dostarczanej uchodźcom do czasu ustanowienia kompleksowego krajowego systemu zarządzania migracją.
Zobowiązali się do wspierania intensyfikacji dobrowolnych powrotów humanitarnych z Libii, w szczególności poprzez ułatwianie programu dobrowolnych powrotów humanitarnych i reintegracji dla osób w Libii, które chcą dobrowolnie wrócić do domu i co do których oceniono, że nie potrzebują ochrony międzynarodowej. Wezwali do zniesienia administracyjnych opłat wyjazdowych dla osób wyjeżdżających z Libii.
Grupa zadaniowa wezwała do intensywniejszego wykorzystania nadzwyczajnych mechanizmów tranzytowych w Nigrze i Rwandzie oraz podkreśliła potrzebę zaoferowania przez społeczność międzynarodową, w tym UA i UE, namacalnego wsparcia, zwłaszcza poprzez rozważenie rozszerzenia legalnych, bezpiecznych i regularnych tras dla migrantów i uchodźcy. Obejmuje to korytarze humanitarne i wzmocnione miejsca przesiedleń dla uchodźców oraz dobrowolne powroty i reintegrację.
Wczorajsze spotkanie przyczynia się do realizacji wspólnej wizji na 2030 r. określonej na 6. szczycie UE-UA, który odbył się w Brukseli w lutym 2022 r. , na którym przywódcy obu kontynentów zobowiązali się do ożywienia pracy wspólnej trójstronnej grupy zadaniowej UA-UE-ONZ.
Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt: Dla UA:
King David Cartey, ekspert ds. komunikacji strategicznej, +251 901 090 899, biuro komisarza, HHS.
W imieniu UE: Peter STANO: rzecznik UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, +32 460 754 553, peter.stano@ec.europa.eu
Dla IOM: W Genewie: Safa Msehli, smsehli@iom.int, +41 79 403 5526
W Addis Abebie: Eric Mazango, emazango@iom.int, +251 11 557 1707
Dla UNHCR: W Libii: Meret Weyerman, weyerman@unhcr.org, +216 29 961247
W Genewie: Matthew Saltmarsh, saltmars@unhcr.org, +41 79 967 99 36
W Brukseli: Maeve Patterson, patterso@unhcr.org, +32 470 99 54 35
Zdjęcie główne: jorono