-3.8 C
Warszawa
1 grudnia, 2023, 18:07
MigranciwPolsce.pl
UNHCR

Przesłanie Wysokiego Komisarza z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową

W Międzynarodowym Dniu Walki z Dyskryminacją Rasową i mając do czynienia z bezprecedensową liczbą osób wysiedlanych z domów, musimy pamiętać, że nie tylko konflikty zmuszają ludzi do ucieczki. Rasizm i dyskryminacja rasowa zbyt często są przyczyną przesiedleń.

Raz po raz rasizm i dyskryminacja rasowa są również podstawowym powodem, dla którego uchodźcy nie mogą szukać ani cieszyć się bezpieczeństwem podczas przesiedlenia. Musimy potępić i potępić toksyczną retorykę i restrykcyjną politykę azylową, które nie tylko prześladują uchodźców w ich bezpiecznych podróżach, ale także mogą pozbawić ich praw i godności, nawet na wygnaniu.

Wymaga to od każdego z nas uznania, że ​​rasizm jest wszechobecny w społeczeństwach i uznania jego wpływu na jednostki i społeczności – w tym na ludzi zmuszonych do ucieczki. Wzywa nas także do wykroczenia poza granice uznania – musimy działać, chroniąc prawa człowieka, zwalczając dyskryminację oraz wspierając wzajemny szacunek i zrozumienie w różnych społecznościach i kulturach. Musimy zapewnić, aby każdy mógł w pełni korzystać ze swojego prawa do życia wolnego od dyskryminacji rasowej i nienawiści.

Ta praca oznacza identyfikowanie i kwestionowanie narracji, które podtrzymują stereotypy i prowadzą do wykluczenia osób rasistowskich. Może to oznaczać pracę z uchodźcami, z których wielu uciekło z powodu głęboko zakorzenionej dyskryminacji, rasizmu i wykluczenia. Oznacza zwalczanie dezinformacji i ksenofobicznych dyskursów, które nadal ograniczają ich prawo do poszukiwania bezpieczeństwa, kwestionują ich integrację i utrudniają pokojowe współistnienie.

A przywódcy polityczni muszą przestrzegać prawnych i moralnych zobowiązań do uchwalenia i wdrożenia polityki azylowej, która łączy, a nie dzieli.

Wymaga to jednak również zbadania, uznania i zajęcia się nierównościami rasowymi i nierównościami, które mogą występować w naszych własnych instytucjach. W ciągu ostatnich lat podjęliśmy szereg kroków w celu zbadania własnych uprzedzeń i uczynienia UNHCR organizacją jeszcze bardziej antyrasistowską. UNHCR będzie nadal utrzymywać postawę zerowej tolerancji wobec rasizmu i dyskryminacji rasowej w naszej organizacji i działaniach.

Dziś również potwierdzam moje antyrasistowskie zaangażowanie i obiecuję, że UNHCR będzie nadal współpracować z państwami, społeczeństwem obywatelskim i innymi organizacjami w celu promowania antyrasistowskiej polityki i praktyk, w tym tych, które dotyczą dyskryminacji strukturalnej i nierówności. Musimy kontynuować tę pracę. Musimy trzymać się nawzajem najwyższych standardów: wszyscy mamy do odegrania rolę w przerywaniu zachowań, które utrwalają rasizm i niesprawiedliwość rasową.

Źródło: https://www.unhcr.org/news/press/2023/3/64186eea4/high-commissioners-message-international-day-elimination-racial-discrimination.html

Zdjęcie główne: s__grafik

 

 

Polecane wiadomości

Ten maluch dzięki Wam otrzymuje leki ratujące jego życie Jest leczony w misyjny…

Redemptoris Missio

Ruszyła pierwsza forma finansowego wsparcia 32. Finału WOŚP! Już teraz możecie wspierać cel 32. Finału WOŚP …

WOŚP

Piękne granatowe rękawiczki wykonane przez s. Cecylię szukają właściciela Aby o…

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej