4.7 C
Warszawa
17 listopada, 2024, 20:23
MigranciwPolsce.pl
UNICEF

Po 8 latach wojny w Jemenie 11 mln dzieci potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej

Osiem lat wojny w Jemenie przyniosło katastrofalne skutki. 11 mln dzieci potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej. Ponad pół miliona jest zagrożone z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia. Co 10 minut jedno dziecko umiera z przyczyn, którym można było zapobiec. Do zaostrzenia sytuacji przyczynia się także brak dostępu do bezpiecznych źródeł czystej wody i usług sanitarnych oraz higienicznych.

Na pogłębianie się kryzysu humanitarnego w Jemenie wpływa katastrofalne w skutkach połączenie wielu czynników: ośmiu lat zaciekłego konfliktu zbrojnego, zapaści gospodarczej i paraliżu systemu wsparcia społecznego, uniemożliwiającego dostarczanie podstawowych usług dla ludności.
© UNICEF© UNICEF
Według danych potwierdzonych przez ONZ od marca 2015 r. do listopada 2022 r. zginęło lub poważnie rannych zostało ponad 11 tys. dzieci. Walczące strony zwerbowały ponad 4 tys. dzieci. Doszło także do ponad 900 ataków na obiekty edukacyjne i zdrowotne oraz przypadków ich wykorzystywania przez wojsko.

Rzeczywista skala tych zjawisk może być znacznie wyższa. Życie milionów bezbronnych dzieci w Jemenie pozostaje zagrożone ze względu na niewyobrażalne konsekwencje niekończącej się wojny. Możliwość realizacji podstawowych praw najmłodszych do bezpiecznego i odpowiedniego dostępu do opieki zdrowotnej oraz edukacji jest tu drastycznie ograniczona. Dzieci w Jemenie powinny móc patrzeć w przyszłość z nadzieją, a nie ze strachem.

Peter Hawkins, przedstawiciel UNICEF w Jemenie

Konflikt zbrojny zaostrzył również trwający kryzys żywnościowy – 2,2 mln dzieci w Jemenie jest poważnie niedożywionych, a ponad pół miliona z nich cierpi z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu, jeśli nie jest pilnie leczony.
W obliczu licznych zagrożeń aż 8 mln ludzi w Jemenie potrzebuje wsparcia psychicznego i psychospołecznego. Często dochodzi do takich negatywnych zjawisk jak małżeństwa dzieci, wysyłanie najmłodszych do pracy czy rekrutowanie ich przez walczące grupy zbrojne. Ogromne obawy budzi sytuacja dzieci przesiedlonych wewnątrz kraju. Ponad 2,3 mln z nich nadal mieszka w tymczasowych obozach, gdzie nie mają zapewnionego wystarczającego dostępu do podstawowych usług w zakresie zdrowia, odżywiania, edukacji, ochrony i warunków wodno-sanitarnych.
©UNICEF_ALfilastini©UNICEF_ALfilastini
W minionym roku dzięki działaniom UNICEF w Jemenie dostęp do bezpiecznej i pitnej wody uzyskało 6,2 mln ludzi – m.in. dzięki transportowi wody ciężarówkami, instalacji punktów dystrybucji oraz rozbudowie systemów zaopatrzenia w obozach dla osób wewnętrznie przesiedlonych.
© UNICEF_ALfilastini© UNICEF_ALfilastini
Pomimo licznych wyzwań, w 2022 r. UNICEF był także w stanie m.in. wspierać leczenie ciężkiego ostrego niedożywienia u ponad 375 tys. dzieci; zapewnić szczepienia przeciwko odrze i polio dla co najmniej 2,1 mln dzieci; zadbać o wsparcie psychospołeczne ponad 478 tys. dzieci i opiekunów na obszarach dotkniętych konfliktem; umożliwić dostęp do publicznej służby zdrowia ponad 2,7 mln osób mieszkającym na odległych obszarach wiejskich; dostarczyć indywidualne materiały edukacyjne 540 tys. dzieciom oraz zapewnić ponad 850 tys. możliwość edukacji formalnej i nieformalnej, w tym do wczesnego nauczania.
ZARASZAMY DO WSPARCIA UNICEF. KAŻDA POMOC MA ZNACZENIE.
Źródło: https://centrum-prasowe.unicef.pl/235708-po-8-latach-wojny-w-jemenie-11-mln-dzieci-potrzebuje-pilnej-pomocy-humanitarnej
Zdjęcie: © UNICEF

Polecane wiadomości

Skip to content