1.2 C
Warszawa
22 grudnia, 2024, 07:14
MigranciwPolsce.pl

Światowy Dzień Uchodźcy: jaka obecnie jest sytuacja osób migranckich z Ukrainy?

Z tych, którzy jeszcze nie wyjechali, większość chce zostać. Dzięki kompleksowej pomocy i pracy ze specjalistami wielu udało się przezwyciężyć wojenną traumę, uwierzyć w siebie, znaleźć pracę zgodną z kwalifikacjami, realizować pasje. Z drugiej strony młodzi borykają się z nieuczciwymi praktykami pracodawców a osobom starszym i z niepełnosprawnością nadal jest trudno „związać koniec z końcem”. Jak wygląda sytuacja osób migranckich z Ukrainy dziś? W Dzień Uchodźcy sytuację relacjonuje Fundacja ADRA Polska.

Światowy Dzień Uchodźcy, obchodzony 20 czerwca z inicjatywy ONZ daje możliwość zwrócenia uwagi na problemy uchodźców oraz wyrażenie solidarności z osobami, które doświadczają przemocy i uciekają przed nią w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Jest to również okazja do docenienia wkładu uchodźców i migrantów w społeczeństwa, do których przybywają, oraz do podkreślenia potrzeby szerszego zaangażowania się w ich integrację i ochronę.

Historia Sviety

Svieta (imię zmienione) jest po czterdziestce. Przyjechała z mężem i z synem z regionu objętego okupacją. Z wykształcenia jest lekarką, całą swoją karierę pracowała w wyuczonym zawodzie w Ukrainie. Po przyjeździe do Polski była w ciężkiej depresji, ogarnęła ją rezygnacja, brak nadziei na lepszą przyszłość. Trudno jej było się zaadaptować, czuła się „nikim”, nawracały myśli, że jedyne perspektywy dla niej na pracę to sprzątanie. Na szczęście Svieta została przyprowadzona przez koleżankę do jednego z Centrum Integracji dla Cudzoziemców prowadzonych przez Fundację ADRA Polska.

Pomoc psychologiczna, którą uzyskała, ustabilizowała jej stan emocjonalny, pomogła poradzić sobie  z wojenną traumą oraz odzyskać wiarę w to, że może w Polsce żyć godnie, co dla Sviety było bardzo istotne. Svieta zaczęła uczęszczać na lektorat języka polskiego od podstaw, a gdy zdobyła podstawy, personel CIC zachęcił ją do kontynuowania nauki, tym razem – specjalistycznego słownictwa medycznego. Członkowie personelu wierzyli, że Svieta może w Polsce wykonywać zawód, który jest jej pasją i kontynuowali wsparcie oraz działania aktywizacyjne. .Doradczyni zawodowa z Fundacji ADRA Polska pomogła Sviecie napisać odpowiednie CV, pracowała z nią nad motywacją i samooceną, przygotowywała do rozmów kwalifikacyjnych. Svieta miała możliwość wziąć udział w szkoleniach i warsztatach rozwojowych. Już podczas tego procesu stan psychiczny Sviety znacznie się poprawił. Jaki był finał? 40-latka znalazła pracę w zawodzie i podjęła pracę jako lekarz. Pacjenci zyskali doświadczoną specjalistkę a Svieta może realizować swoją pasję i czuć się potrzebna. Dziś ze znacznie większym optymizmem patrzy na życie w Polsce.

Jasna strona integracji

– Spośród osób, które korzystają ze wsparcia Centrów Integracji dla Cudzoziemców, prowadzonych przez nas w Fundacji ADRA Polska, większość chce pozostać w naszym kraju. Mała grupa planuje powrót do Ukrainy, powodowana tęsknotą za swoimi bliskimi i dawnym życiem. Szczególnie dobrze radzą sobie młodzi, którzy świetnie zaadaptowali się w nowym miejscu, znaleźli zatrudnienie, niektórzy zdobywają lub kontynuują wykształcenie, zakładają rodziny, biznesy. Jesteśmy dumni z efektów, jakie uzyskaliśmy ciężką pracą i dzięki zaangażowaniu wielu osób – darczyńców, pracowników, wolontariuszy, donorów i oczywiście osób objętych wsparciem – opowiada Katarzyna Kurdyś, doradczyni zawodowa z Centrum Integracji dla Cudzoziemców Fundacji ADRA Polska w Częstochowie. Wiele osób realizuje się zawodowo i pozazawodowo, jak na przykład beneficjenci Fundacji ADRA Polska z Katowic, których pracę malarskie można  było oglądać na wystawie „Grawitacja Koloru” w Bibliotece Śląskiej.

 

Wciąż wiele do zrobienia

Wiele jest jednak wciąż do zrobienia. Hanna Kucharska, prawniczka z Fundacji ADRA Polska, zwraca uwagę na dość częste , nieuczciwe praktyki pracodawców z Polski i zagranicy na polskim rynku pracy, których ofiarą padają przede wszystkim osoby młode, dopiero zaczynające drogę zawodową. Ekspertka regularnie prowadzi szkolenia, które pozwalają beneficjentom poznać prawo pracy w praktyce, zapoznać się ze zmianami w przepisach czy lukami prawnymi.

Wciąż trudna jest sytuacja osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz niektórych dzieci i nastolatków, odreagowujących wojenne traumy.

– Jedną z grup, która jest obecnie w bardzo trudnej psychologicznie i materialnie sytuacji, są osoby starsze. Często borykają się z chorobami, czasem z niepełnosprawnością. Osobom już na emeryturze trudno jest znaleźć pracę, często zarobkowanie jest niemożliwe w związku ze stanem ich zdrowia, tymczasem ukraińska emerytura nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb – zwykle wynosi ok. kilkuset złotych. Nadal bardzo nas potrzebuje wiele osób, którym brak znajomości języka, czy stan psychiczny czy niepełnosprawność utrudnia zarobienie na utrzymanie, potrzebują nas najmłodsi wraz z rodzinami. Wiele z tych osób absolutnie nie ma do czego wracać w Ukrainie, ich dom jest w gruzach a w okolicy toczy się wojna – wylicza Anna Kosińska, doradczyni zawodowa i zastępczyni koordynatorki z Centrum Integracji dla Cudzoziemców Fundacji ADRA Polska w Zielonej Górze.

Ludzkie losy w liczbach

Historii takich jak historia Sviety jest wiele. Centra Integracji dla Cudzoziemców, które prowadzi Fundacja ADRA Polska, to filary szeroko zakrojonej działalności ADRA na rzecz osób, które zostały zmuszone uciec przed wojną do Polski, możliwej dzięki grantom i partnerstwom oraz wsparciu darczyńców. Rezultaty? 23 000 osób otrzymało pomoc w Centrach Integracji dla Cudzoziemców. 3212 osób otrzymywało pomoc finansową (cash assistance) przez okres 1-4 miesięcy. 2171 osób otrzymało od Fundacji ADRA Polska środki na wynajem mieszkania przez okres 3-5 miesięcy (CashForRent). 1313 osób skorzystało w sumie z ponad 50 schronisk prowadzonych przez Fundację ADRA Polska dla osób, które przybyły do Polski z powodu wojny. 1 167 osób zostało ewakuowanych z Ukrainy do Polski. To wszystko liczby, w których ujęte są ludzkie losy.

Pomóż osobom, które w wyniku wojny straciły wszystko: Kliknij tutaj i przekaż darowiznę!

Fundacja ADRA Polska – powstała w 2009 roku dobroczynna organizacja pożytku publicznego. Należy do międzynarodowej sieci ADRA, działającej w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia, organizowania źródeł utrzymania oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami. Międzynarodowy charakter organizacji pozwala jej działać szybko i efektywnie. Fundacja od pierwszego dnia wojny w Ukrainie wspiera ofiary. Przy wsparciu CARE® organizowała transporty humanitarne, ewakuacje i prowadziła ponad 60 schronisk zlokalizowanych w całej Polsce. Obecnie ADRA Polska organizuje wsparcie w zakresie integracji i włączenia społecznego, pomoc psychologiczną i informacyjną za pośrednictwem 7 Centrów Integracji dla Cudzoziemców, realizuje projekty rozwojowe, program adopcji na odległość finansujący edukację najuboższych dzieci z Tanzanii, Kenii i Bangladeszu, prowadzi również wielokrotnie nagradzany portal anonimowego wsparcia GiveAndGetHelp.com. Więcej informacji: www.adra.pl

 

Kontakt dla mediów:

Urszula Hajn

Fundacja ADRA Polska

Tel. + 48  536 545 151

e-mail: uhajn@adra.pl

Źródło: Fundacja ADRA

#fundacjaadra #adra #pomagamy

Polecane wiadomości