10 C
Warszawa
6 października, 2024, 02:01
MigranciwPolsce.pl
ADRA

Tu albinizm to wyrok śmierci. Dzień Świadomości Albinizmu i Dzień Dziecka Afrykańskiego

Ich ciała uważane są za źródło magicznych talizmanów. Włosy wplecione w sieci mają przynieść obfite połowy, roztarta skóra – pomóc w poszukiwaniu złota w kopalniach, a odcięte stopy – zapewnić bogactwo. „Oni nigdy nie umierają. Czy widziałeś, żeby albinos umarł?”- usłyszała dziewczynka cierpiąca na tę chorobę. Albinizm, czyli bielactwo wrodzone, dotyka ludzi na całym świecie. W Afryce Subsaharyjskiej występuje szczególnie często a od początku XXI wieku zaczął stanowić wyrok życia w nieustannym strachu przed śmiercią i okaleczeniem. Z pomocą przychodzi Fundacja ADRA Polska.

 

13 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Albinizmu a 16 czerwca – Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego. To dobre okazje, by przybliżyć szczególną sytuację dzieci i dorosłych dotkniętych albinizmem na kontynencie afrykańskim.

Bielactwo wrodzone (albinizm) to dziedziczny brak lub niedobór barwnika – melaniny – w skórze, włosach i tęczówce oka. Szacuje się, że Albinizm dotyka średnio 1 na 20 tys. osób w Europie i Ameryce Północnej a w Afryce Subsaharyjskiej czterokrotnie częściej – 1 na 5 tys. Osób. W niektórych miejscach globu osób z bielactwem jest szczególnie dużo, np. w Tanzanii aż 1 na 1429 rodzących się dzieci jest dotknięte tą chorobą.

 

Śmiertelne przesądy

 

W całej Afryce Subsaharyjskiej dyskryminacja osób z albinizmem jest poważnym problemem społecznym. Są oni ofiarami wstrząsających napaści i zabójstw, a wszystko to z powodu jasnej karnacji skóry i towarzyszącym jej przesądom. W Tanzanii istnieje przesąd, że osoby dotknięte albinizmem to duchy, a częściom ich ciała przypisuje się ukryte właściwości. Od początku XXI wieku tym przekonaniom zaczęła towarzyszyć agresja, okaleczenia i mordy. Części ciała osób dotkniętych albinizmem zaczęto wykorzystywać w magii, wróżbach, leczeniu chorób. Produkuje się z nich tak zwane lekarstwa i amulety, które mają zapewnić ludziom władzę, bogactwo i wysoką pozycję społeczną. O osobach z bielactwem mówi się wrogo i pogardliwie, np. „pół-człowiek” czy „biały pies”. Szacuje się, iż w ciągu ostatnich lat doszło do co najmniej 300 zabójstw osób dotkniętych albinizmem w ponad 20 krajach Afryki.

 

Pewnego dnia sześciu mężczyzn przyszło do mojej wioski o północy, trzymając w rękach pałki, żelazne pręty i noże. Szukali dziecka albinosa, które miało trzy miesiące. Znaleźli je, uprowadzili i zniknęli. Do dziś nikt nie wie, gdzie jest to dziecko i czy jeszcze żyje – opowiada 13-letnia Mage z Tanzanii, podopieczna Fundacji ADRA Polska. Wiele dzieci z albinizmem ze szkoły Mage zaginęło i zostało znalezionych w lesie martwych. Brakowało części ich ciał, w tym paznokci i włosów. Mage, dzięki wsparciu ADRA Polska, zyskała bezpieczne miejsce w tanzańskiej szkole z internatem dla albinoskich dzieci w miejscowości Mwereni.

 

Widmo „klątwy” i mordercze słońce

 

Ostracyzm społeczny i dyskryminacja to codzienność osób z albinizmem. 65% z nich to ludzie bezrobotni. Przyczyny tego stanu rzeczy to m.in. ogólna niechęć, obawa przez „zarażeniem albinizmem”, dyskryminacja w szkole skutkująca analfabetyzmem, słaby wzrok. Według wierzeń zetknięcie się z albinosem przynosi pecha, chorobę a nawet śmierć. Narodziny potomka z bielactwem uważane jest za oznakę klątwy rzuconej przez demona. Jeśli rodzice decydują się zachować dziecko, muszą liczyć się z wykluczeniem, utratą pracy, odsunięciem najbliższej rodziny, a kobiety – porzuceniem przez męża.

 

Pozbawiona melaniny skóra, wystawiona na szkodliwe promieniowanie w Afryce, jest narażona na nowotwór skóry, główną przyczynę śmiertelności. Większość osób z albinizmem nie dożywa 33 lat, a tylko 2% przekracza czterdziestkę. Ochrona przeciwsłoneczna, kremy z filtrem, kapelusze czy okulary przeciwsłoneczne powinny stanowić codzienne wyposażenie. Jednak ze względów finansowych niewiele osób może sobie na taki luksus pozwolić. Brakuje też dermatologów, specjalistycznych oddziałów, właściwej i szybkiej diagnostyki.

Jak pomóc? Fundacja ADRA na pomoc dzieciom i dorosłym z albinizmem

 

Fundacja ADRA Polska przy współpracy ADRA Tanzania od lat wspiera osoby z bielactwem wrodzonym w ramach programów rozwojowych oraz adopcji na odległość.

 

Prowadzimy od lat programy rozwojowe dedykowane osobom z albinizmem. Nasi beneficjenci otrzymują od nas szkolenia z zakresu budowania zasobów pozwalających na samodzielne zarobkowanie i tworzenia cennej sieci wsparcia, np. przedsiębiorczości, tworzenia biznesplanów, różnorodnych umiejętności zawodowych, i komunikacji. To piękne, jak nasi beneficjenci z albinizmem zaczynają się integrować z lokalną społecznością, lokalnym biznesem i między sobą, zaczynają wierzyć, że mogą żyć pełnią życia i odkrywają swój potencjał oraz to, że w niczym nie są gorsi od innych – relacjonuje Karolina Wójcik-Kozłowska z Fundacji ADRA Polska.

Fundacja ADRA Polska wspiera również dzieci z albinizmem w ramach projektu adopcji na odległość. Darczyńcy, adoptując na odległość jedno z dzieci, zapewniają mu wyżywienie i bezpieczne schronienie oraz edukację. Można adoptować wybrane dziecko również w grupie – np. przyjaciół czy współpracowników lub przekazać jednorazowy datek.

 

W naszych programach adopcyjnych darczyńcy mają możliwość wspierania konkretnej osoby, znanej z imienia i nazwiska, mają możliwość czuwania nad jej losem i cieszenia się z pozytywnych zmian w jej życiu. To daje ogromną satysfakcję, co potwierdzamy z doświadczenia – jako grupa pracowników Fundacji ADRA Polska adoptowaliśmy Deborah, uczennicę z Kenii. Zapraszamy do wspólnych działań – dodaje prezeska Fundacji ADRA Polska.

 

Fundacja ADRA Polska – powstała w 2009 roku dobroczynna organizacja pożytku publicznego. Należy do międzynarodowej sieci ADRA, działającej w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia, organizowania źródeł utrzymania oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami. Międzynarodowy charakter organizacji pozwala jej działać szybko i efektywnie. Fundacja od pierwszego dnia wojny w Ukrainie wspiera ofiary. Przy wsparciu CARE organizowała transporty humanitarne, ewakuacje i prowadziła ponad 60 schronisk zlokalizowanych w całej Polsce. Obecnie ADRA Polska organizuje wsparcie w zakresie integracji i włączenia społecznego, pomoc psychologiczną i informacyjną za pośrednictwem 7 Centrów Integracji dla Cudzoziemców, realizuje projekty rozwojowe, program adopcji na odległość finansujący edukację najuboższych dzieci z Tanzanii, Kenii i Bangladeszu, prowadzi również wielokrotnie nagradzany portal anonimowego wsparcia GiveAndGetHelp.com. Więcej informacji: www.adra.pl

 

Kontakt dla mediów:

Urszula Hajn

Kierowniczka ds. Rozwoju Projektów i PR

Tel. + 48  536 545 151

e-mail: uhajn@adra.pl

 

Źródło: Fundacja ADRA

#fundacjaadra #adra #pomagamy

Polecane wiadomości

Skip to content