Pluszowa propaganda, czyli jak rosyjski biznes zabawkarski łączy wojnę i zabawę…


Jak donosi Biełsat:
Pluszowa propaganda, czyli jak rosyjski biznes zabawkarski łączy wojnę i zabawę

W 2023 roku prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Przemysłu Towarów dla Dzieci Michaił Wietrow zaproponował stworzenie serii zabawek dla dzieci poświęconych “specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie. Według pomysłu Wietrowa do sklepów miał trafić asortyment figurek żołnierzy Z (Z to “patriotyczny” symbol wojny na Ukrainie), zestawów do składania modeli sprzętu wojskowego, gry planszowe i komputerowe. Wszystko po to, aby “rosyjskie dzieci od najmłodszych lat uczyły się patriotyzmu i potrafiły odróżnić dobro od zła”. Wizyta w rosyjskich sklepach internetowych pokazuje, że wiele pomysłów Wietrowa zostało już wprowadzonych w życie.

“Wyzwolenie Ukrainy. SWO. Seria Z”

Zestaw czterech metalowych żołnierzyków dostępnych w sklepie Ozon. ru z pewnością spełni oczekiwania Wietrowa. Jak podano w opisie, figurki żołnierzy “są wykonane zgodnie z klasyczną tradycją” z rzetelnym odwzorowaniem elementów umundurowania i broni. A producent jest przekonany, że „zabawa w żołnierzy rozbudzi w dzieciach zainteresowanie narodową historią i wprowadzi je w bohaterską militarną przeszłość naszego kraju”. Opis produktu nie mówi nic o wojnie, która toczy się obecnie na Ukrainie, jednak nazwa zestawu wprost się do niej odwołuje. SWO, to skrót od rosyjskiego określenia “specjalna operacja wojskowa”, którym w Rosji eufemistycznie nazywa się napaść na Ukrainę.
Inny producent proponuje dzieciom zestaw figurek “Konfrontacja” obrazujący konflikt Rosji z jej głównym geopolitycznym przeciwnikiem USA. W jego skład wchodzą żołnierzyki rosyjskich wojsk powietrzno-desantowych (WDW), którzy stają na drodze figurkom amerykańskich NAVY SEALs.

Pluszowi patrioci

Dla najmłodszych rosyjscy producenci przygotowali także patriotyczne pluszaki. Na stronie “Jarmark rzemieślników” znaleźliśmy sprzedawcę występującym pod nickiem Nastia Mażuto. Można u niej kupić maskotki kultowego bohatera sowieckiej animacji Czeburaszki (w polskim tłumaczeniu – Kiwaczek).

Pluszowa postać z kreskówki ubrana jest w dzianinową kamizelkę z napisem “zaczeburzaszyć”, które w wojskowym slangu oznacza po prostu “rozwalić”. Producentka podkreśla w opisie, że pluszak to nie tylko produkt dla dzieci, ale również dla samych żołnierzy. ​​”niebieskooki żołnierz-Czeburaszka stanie się dla żołnierza prawdziwym talizmanem” i przyniesie mu “szczęście”. I faktycznie wielu rosyjskich wojskowych przyczepia sobie do plecaka, czy też wozi w pojazdach figurkę tego sympatycznego zwierzątka.

Miś Z

Kolejną pluszową zabawką jest miś patriota .

– Podaruj swojemu dziecku kawałek ciepła i miłości do Ojczyzny z naszym wyjątkowym patriotycznym misiem! – zachwala swój wyrób jego producent.

Jego zdaniem hipoalergiczny miś w “stylowej bluzie z rosyjską flagą” podkreśla patriotycznego ducha i miłość do ojczyzny. W sprzedaży są też misie w sweterkach z wyhaftowanymi literami V i Z, czyli oznaczeniami, które pojawiały się początkowo na pojazdach wojskowych szturmujących Ukrainę. W alternatywnej wersji, zamiast patriotycznych niedźwiadków można nabyć również pluszowego zająca z symbolem Z.

Samochodziki “Transport Z”

Już na początku rosyjskiej inwazji w sklepie Sima-Land w Jekaterynburgu pojawiły się plastikowe czołgi, wyrzutnie rakietowe i samochodziki wyposażone w drony – wszystkie oznaczono symbolem Z.

Producent uważa, że takie miniatury pojazdów “uczynią dziecięcą zabawę ciekawszą i bardziej urozmaiconą”. Popyt na tego typu zabawki jest, bo nadal można je kupić w sklepie internetowym.

Patriotyczna gra planszowa “W służbie ojczyźnie”

Zespołowa gra psychologiczna w formacie “Mafia”, zdaniem producenta, “daje możliwość pogrążenia się w atmosferze narodowej dumy i pozwala przejawić “wielkie oddanie ojczyźnie”. Celem gry jest odnalezienie i identyfikacja wrogiego agenta wśród “Sił Dobra” oraz zneutralizowanie “wrogów zewnętrznych”.

“Siły Dobra” to oczywiście przedstawiciele różnych typów rosyjskich wojsk – od spadochroniarzy po strzelców zmotoryzowanych. W skład „Siły Mroku” wchodzą także „wewnętrzni wrogowie Rosji”: dezerterzy, dysydenci, rabusie, ludzie, którzy uciekli z kraju w czasie mobilizacji i ogólnie zdrajcy.

Wiele recenzji krytykuję grę za to, że jest zbyt skomplikowana, nieciekawa i niezrozumiała “dla dzieci i kobiet”. Jednak inny komentator podkreślił, że to dobra gra “ucząca dzieci rozpoznawania narodowych zdrajców”.

Gliniany “Żołnierz Z”

Wcześniej firma Dymkowo produkowała niewinne etno-gadżety – gliniane gwizdki w kształcie koni i kaczek. Teraz do swojego asortymentu dołączyła rumianego żołnierzyka o zdziwionej twarzy z karabinem maszynowym, z literą Z na piersi. Patriotyczna figurka kosztuje około 3 tys. rubli (ponad 120 zł).

Irina Nowik/ Vot-tak jb/ belsat
ozon. ru/ livemaster. ru/productcenter/dymkovo







#Pluszowa #propaganda #czyli #jak #rosyjski #biznes #zabawkarski #łączy #wojnę #zabawę..

Żródło materiału: BIEŁSAT

Related posts

Kryzys w Naddniestrzu pokazuje, dlaczego nie warto ufać Kremlowi Prorosyjski re…

Jak do Rosji trafiają książki zakazanych autorów: “samizdaty” piątej, putinowski…

“Kolęda” po białorusku – tylko że zamiast księdza przychodzi milicjant Funkcjo…