Zainteresowanie mediów i społeczeństwa Paktem o Migracji i Azylu spada, tymczasem jesteśmy w kluczowym momenci…


Zainteresowanie mediów i społeczeństwa Paktem o Migracji i Azylu spada, tymczasem jesteśmy w kluczowym momencie, w którym mamy możliwość dostosowania go do specyfiki krajowego systemu tak, aby uniknąć naruszeń praw człowieka.

Jako Konsorcjum Migracyjne, w gronie organizacji społecznych świadczących pomoc prawną, integracyjną oraz humanitarną osobom migrującym w Polsce przygotowaliśmy rekomendacje w sprawie polskiego Krajowego Planu Wdrażania Paktu o Migracji i Azylu Unii Europejskiej.

Ten proces nie może pominąć perspektywy społeczeństwa obywatelskiego – które w ostatnich latach odpowiada na dwa bezprecedensowe wyzwania związane z przyjmowaniem osób migrujących – kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej oraz pełnoskalową inwazję Rosji na Ukrainę.

🔎 W przygotowanym dokumencie dotykamy kwestii bezpieczeństwa i tak zwanej „instrumentalizacji” oraz mechanizmu relokacji. W naszych rekomendacjach nie zabrakło odniesienia do m.in. kontroli przesiewowej, procedury ubiegania się o ochronę międzynarodową, identyfikacji i ochrony małoletnich oraz detencji (strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców).

Jako SIP już w lipcu wysłaliśmy do Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji list, w którym jako organizacja specjalizująca się w prawie migracyjnym wyrażamy wolę uczestnictwa w pracach nad planem wdrożenia Paktu o Migracji i Azylu w Polsce. Przypominamy, że Komisja Europejska w opublikowanym w czerwcu br. “Wspólnym Planie Wdrażania Paktu Azylu i Migracji” zachęca państwa członkowskie do angażowania organizacji w prace wdrożeniowe „w drodze regularnej wymiany i konsultacji”.

🙌 Wiemy, że nasza społeczna i pozarządowa perspektywa może pomóc w stworzeniu bardziej efektywnych, humanitarnych i zrównoważonych rozwiązań wychodzących naprzeciw ludziom – osobom migrującym oraz Polakom i Polakom – a nie populistycznym politycznym zagraniom.




Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Related posts

Lama i Sama straciły rodziców z oczu podczas bombardowania. Ponad rok spędzili osobno. Teraz mogą już być raze…

– Siostry są dla mnie jak mamy i znam je lepiej niż mają własną mamę – mówi Mary, która od około sześciu lat m…

Zapraszamy na spotkanie Klubu Prawnika! Temat: „Zmiany w przepisach dotyczący…