Materiał przygotowany przez:
Jamesa Gregory’ego
wiadomości BBC
Więcej krajów odpowiedziało na apel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o wysłanie dodatkowej broni na Ukrainę.
Kilka krajów europejskich obiecało nowe pakiety pomocy wojskowej po czwartkowym spotkaniu w bazie wojskowej Tapa w Estonii.
Wielka Brytania poinformowała, że kolejne 600 pocisków Brimstone zostanie przekazanych Ukrainie, która będzie próbowała odeprzeć rosyjską armię.
Ogłoszenie poprzedza piątkowe spotkanie kryzysowe z udziałem 50 krajów w celu koordynacji dostaw broni.
Przedstawiciele 11 krajów spotkali się w czwartek pod Tallinem, aby omówić szereg nowych pakietów, które pomogą Ukrainie odzyskać terytorium i odeprzeć wszelkie dalsze postępy Rosji.
Dziewięć krajów – Wielka Brytania, Polska, Łotwa, Litwa, Dania, Czechy, Estonia, Holandia i Słowacja – obiecało większe wsparcie.
Pakiety ogłoszone we wspólnym oświadczeniu obejmują:
- Wielka Brytania – 600 pocisków Brimstone
- Dania – 19 francuskich samobieżnych haubic Caesar
- Estonia – haubice, amunicja, pojazdy wsparcia i granatniki przeciwpancerne
- Łotwa – systemy przeciwlotnicze Stinger, dwa śmigłowce i drony
- Litwa – działa przeciwlotnicze i dwa śmigłowce
- Polska – działa przeciwlotnicze S-60 z 70 000 sztuk amunicji
- Czechy – produkcja dalszej amunicji dużego kalibru, haubic i transporterów opancerzonych
Holandia ogłosi swój pakiet wsparcia w piątek.
Przemawiając podczas swojej wizyty w Estonii, brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace powiedział: „W 2023 roku nadszedł czas, aby odwrócić impet, jaki osiągnęli Ukraińcy, odpychając Rosję w kierunku zdobyczy i… wypchnąć ich z Ukrainy i przywrócić Ukrainie suwerenności, która jest ich prawem na mocy prawa międzynarodowego”.
Spotkanie Grupy Obronnej Ukrainy, złożonej z kluczowych sojuszników, w tym USA, odbędzie się w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech w piątek w celu omówienia dalszego wsparcia wojskowego.
Prezydent Zełenski powiedział, że spodziewa się na tym spotkaniu „zdecydowanych decyzji” w sprawie dalszego eksportu broni, w tym „potężnego pakietu wsparcia wojskowego” ze strony USA.
Rozmowy będą prawdopodobnie koncentrować się na kwestii wysyłania czołgów ciężkich i przede wszystkim tego, kto je dostarczy. Pomimo miliardów dolarów zadeklarowanych w czwartek przez zachodnich sojuszników na nową broń, to pytanie pozostaje bez odpowiedzi.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz znajduje się pod rosnącą presją międzynarodową i krajową, aby je dostarczać lub przynajmniej zatwierdzać ich dostawy przez kraje trzecie.
Polska i Finlandia obiecały wysłać swoje Leopardy – ale potrzebują na to pozwolenia Niemiec, jako kraju produkującego.
Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że jest „umiarkowanym pesymistą” w kwestii zezwolenia Niemiec na reeksport Leopardów na Ukrainę.
Prezydent Zełenski również odniósł się do niechęci Niemiec.
“Teraz czekamy na decyzję jednej ze stolic europejskich, która uruchomi przygotowane łańcuchy współpracy w sprawie czołgów” – powiedział w czwartek wieczorem.
Wielka Brytania była pierwszym krajem, który zaoferował Ukrainie czołgi, obiecując wysłać 14 czołgów Challenger 2 armii brytyjskiej.
Źródło materiału w języku angielskim: https://www.bbc.com
Zdjęcia i materiały filmowe: https://www.bbc.com