20.5 C
Warszawa
18 lipca, 2024, 04:23
MigranciwPolsce.pl
wiecej-broni-dla-ukrainy

Ukraina: kraje europejskie przekażą więcej ciężkiej broni

Materiał przygotowany przez:
Jamesa Gregory’ego
wiadomości BBC

Więcej krajów odpowiedziało na apel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o wysłanie dodatkowej broni na Ukrainę.

Kilka krajów europejskich obiecało nowe pakiety pomocy wojskowej po czwartkowym spotkaniu w bazie wojskowej Tapa w Estonii.

Wielka Brytania poinformowała, że ​​kolejne 600 pocisków Brimstone zostanie przekazanych Ukrainie, która będzie próbowała odeprzeć rosyjską armię.

Ogłoszenie poprzedza piątkowe spotkanie kryzysowe z udziałem 50 krajów w celu koordynacji dostaw broni.

Przedstawiciele 11 krajów spotkali się w czwartek pod Tallinem, aby omówić szereg nowych pakietów, które pomogą Ukrainie odzyskać terytorium i odeprzeć wszelkie dalsze postępy Rosji.

Dziewięć krajów – Wielka Brytania, Polska, Łotwa, Litwa, Dania, Czechy, Estonia, Holandia i Słowacja – obiecało większe wsparcie.

Pakiety ogłoszone we wspólnym oświadczeniu obejmują:

  • Wielka Brytania – 600 pocisków Brimstone
  • Dania – 19 francuskich samobieżnych haubic Caesar
  • Estonia – haubice, amunicja, pojazdy wsparcia i granatniki przeciwpancerne
  • Łotwa – systemy przeciwlotnicze Stinger, dwa śmigłowce i drony
  • Litwa – działa przeciwlotnicze i dwa śmigłowce
  • Polska – działa przeciwlotnicze S-60 z 70 000 sztuk amunicji
  • Czechy – produkcja dalszej amunicji dużego kalibru, haubic i transporterów opancerzonych

Holandia ogłosi swój pakiet wsparcia w piątek.

Przemawiając podczas swojej wizyty w Estonii, brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace powiedział: „W 2023 roku nadszedł czas, aby odwrócić impet, jaki osiągnęli Ukraińcy, odpychając Rosję w kierunku zdobyczy i… wypchnąć ich z Ukrainy i przywrócić Ukrainie suwerenności, która jest ich prawem na mocy prawa międzynarodowego”.

Brytyjski sekretarz stanu ds. obrony Ben Wallace przemawia podczas konferencji prasowej z ministrami obrony krajów bałtyckich w bazie wojskowej Tapa w Estonii,
ŹRÓDŁO OBRAZU: AGENCJI REUTERA
Tytuł Zdjęcia: Ben Wallace i jego odpowiednicy w Estonii

Spotkanie Grupy Obronnej Ukrainy, złożonej z kluczowych sojuszników, w tym USA, odbędzie się w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech w piątek w celu omówienia dalszego wsparcia wojskowego.

Prezydent Zełenski powiedział, że spodziewa się na tym spotkaniu „zdecydowanych decyzji” w sprawie dalszego eksportu broni, w tym „potężnego pakietu wsparcia wojskowego” ze strony USA.

Rozmowy będą prawdopodobnie koncentrować się na kwestii wysyłania czołgów ciężkich i przede wszystkim tego, kto je dostarczy. Pomimo miliardów dolarów zadeklarowanych w czwartek przez zachodnich sojuszników na nową broń, to pytanie pozostaje bez odpowiedzi.

Ukraina prosi o wysłanie niemieckich czołgów Leopard na linię frontu.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz znajduje się pod rosnącą presją międzynarodową i krajową, aby je dostarczać lub przynajmniej zatwierdzać ich dostawy przez kraje trzecie.

Polska i Finlandia obiecały wysłać swoje Leopardy – ale potrzebują na to pozwolenia Niemiec, jako kraju produkującego.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że jest „umiarkowanym pesymistą” w kwestii zezwolenia Niemiec na reeksport Leopardów na Ukrainę.

Prezydent Zełenski również odniósł się do niechęci Niemiec.

“Teraz czekamy na decyzję jednej ze stolic europejskich, która uruchomi przygotowane łańcuchy współpracy w sprawie czołgów” – powiedział w czwartek wieczorem.

Źródło rządowe w Berlinie powiedziało Reuterowi, że jeszcze nie otrzymano prośby od żadnego kraju o reeksport ich czołgów.

Wielka Brytania była pierwszym krajem, który zaoferował Ukrainie czołgi, obiecując wysłać 14 czołgów Challenger 2 armii brytyjskiej.

[mkd_separator type=”full-width” thickness=”1″]

Źródło materiału w języku angielskim: https://www.bbc.com

Zdjęcia i materiały filmowe: https://www.bbc.com

Polecane wiadomości

Skip to content